Forums  ›  RONUDISM FORUM  ›  NUDISM IN ROMANIA

CLUJ - BAILE SOMESENI

CLUJ - BAILE SOMESENI - NUDISM
Va rog sa postati impresii, pareri, fotografii pentru a realiza la sfarsitul sezonului un articol despre aceasta plaja.
"www.ronudism.ro"

Am mers vara aceasta de cateva ori.

Zona e linistita, in afara faptului ca trec cateva avioane care aterizeaza/ decoleaza din cand in cand de pe aeroport.

Lumea in general e putina - doar barbati am vazut, multi care nu erau acolo doar pentru plaja :(

Cu toate astea nu m-a deranjat nimeni si mi-am vazut de bronz linistit de fiecare data.

Daca mai merg zilele astea o sa incerc sa fac si niste poze. 

Cum a fost vara in Someseni?

"www.ronudism.ro"

Fostele bai Someseni din Cluj este acum un loc aflat in paragina.Locul este frecventat de o gama variata de oameni,cei mai numerosi fiind barbatii de orientare gay.Practicarea nudismului este posibila dar cu unele riscuri.Locul mai este frecventat si de romi,vin la scaldat,pescari,oameni care vin sa faca un gratar cu familia,etc.Toti acestia sunt deranjati de prezenta persoanelor nud.Anul trecut am avut o experienta destul de neplacuta in acest loc.In una dintre zile au aparut 3 barbati care au inceput sa traga cu pistoalele,cu aer comprimat,in tot ce misca in apa fostului bazin.Sa trecem la partile pozitive ale locului-accesul este usor,din mai multe directii,pe drum asfaltat,apa atat pt baie cat si pt baut.Locul este relativ retras,fiind intr-o zona periferica a orasului.Plaja se poate face in mai multe locuri,dupa preferinta fiecaruia.Ca recomandare ar fi sa se mearga la plaja intr-un grup mai numeros.Acest loc ar putea fi o destinatie pt nudisti din zona daca ar fi o initiativa pt minima amenajare a acestui loc.Pentru acest lucru ar trebui luata legatura cu proprietari acestui loc.

Imag006.jpg93.3K48 views

Fostele bai Someseni din Cluj este acum un loc aflat in paragina.Locul este frecventat de o gama variata de oameni,cei mai numerosi fiind barbatii de orientare gay.Practicarea nudismului este posibila dar cu unele riscuri.Locul mai este frecventat si de romi,vin la scaldat,pescari,oameni care vin sa faca un gratar cu familia,etc.Toti acestia sunt deranjati de prezenta persoanelor nud.Anul trecut am avut o experienta destul de neplacuta in acest loc.In una dintre zile au aparut 3 barbati care au inceput sa traga cu pistoalele,cu aer comprimat,in tot ce misca in apa fostului bazin.Sa trecem la partile pozitive ale locului-accesul este usor,din mai multe directii,pe drum asfaltat,apa atat pt baie cat si pt baut.Locul este relativ retras,fiind intr-o zona periferica a orasului.Plaja se poate face in mai multe locuri,dupa preferinta fiecaruia.Ca recomandare ar fi sa se mearga la plaja intr-un grup mai numeros.Acest loc ar putea fi o destinatie pt nudisti din zona daca ar fi o initiativa pt minima amenajare a acestui loc.Pentru acest lucru ar trebui luata legatura cu proprietari acestui loc.

In Cluj pt electric Castle, as face o plaja nud sambata. Aveti alte sugestii in afara bailor someseni? Daca nu, e safe sa merg acolo singur? :-)

Buna Sicko78!E dedstul de sigur la fostele bai Someseni.Sambata e aproape sigur ca nu o sa fi singur acolo la plajaSunt 2 locuri unde se face plaja in mod obisnuit-la fostele bazine unde cobori de pe alea principala,treci printe bazine si o iei in stanga.Celalalt loc unde se face plaja este in spatele fostei centrale.Acolo ajungi daca o iei pe cararea ce coboara pe langa ruinele fostelor sali de tratament.Daca arunci si o privire pe google map o sa te descurci mai usor.Daca esti hetero sexual un inconvenient ar fi ca locul este frecventat in spacial de gay.

Buna. La bazine mai demult umblau si cupluri, acum nu stiu. Eu am fost de cateva ori, nu e nici o primejdie. 

Din pacate cam putine cupluri frecventeaza Baile Someseni.Intr-un fel e de inteles-cand vezi ca locul e plin de barbati singuri nu prea mai ai curajul sa mergi daca esti un cuplu.Ce nu inteleg este ca si la Cluj sunt multi nudisti,cupluri,care doresc sa afle despre asemenea locuri si sa si socializese,dar cand le propui o iesire nu raspunde nimeni.Sa fiu bine inteles-propunerea de iesire fiind facuta de un cuplu nu de un barbat singur.

Mersi de raspunsuri. Mie mi-e groaza de caini vagabonzi-agresivi, dar daca e safe am sa-mi incerc norocul sambata, daca-s apt dupa noaptea la Bontida :)) 

Cate cupluri ati vazut anul asta la Baile Someseni? Pe pariu cu ZERO..  

Dar in 2020? Noi am fi tentati cu sotia sa incercam, dar nu printre gay. Oare locatia de lângă bazine e ferita? 

Santeti acolo aproape. Dați o fugă până acolo și vedeți ....lasati un comentariu de ce ați găsit. Daca este ok 150 km nu ar fi departe nici pt. noi.

Azi e exclus, avem program. Poate a fost cineva si ne spune cum e... 

Buna tuturor celor care au postat aici.Frecventez  Baile Someseni de peste 10 ani si am adunat si imp\resii bune si rele.Pentru cei din Cluj care sunt interesati de un loc unde se poate face plaja nud am sa spun cate ceva despre aceasta locatie-nu este  locul ideal pt nudism dar este destul de retras,are apa atat pt baut cat si pt a te racorit,nudismul se practica aici de pe vremea lui ceasca.Se poate face plaja in 2 locuri-la bazine,locul fiind betonat si existand apa in unul dintre bazine.Dezavantajul este ca acest loc este mai expus vizitelor nepoftitilor.-al doilea loc este in spatele fostei centrale,acum daramata.Practic aici este un camp inconjurat de trei parti de stuf,locul fiind mai retras.Legat de problema ca locul este frecventat de cei cu orientare gay-acest lucru poate fi o problema doar pt barbatii singuri,care se pot trezi cu propuneri indecente.Pentru cuplurile hetero nu este nici o problema.Anul acesta este o problema-cineva a aprins in primavara stuful si acum locul este cam expus pana creste noul stuf.Stiu ca unele persoane de pe site,din Cluj nu au o parere buna despre aceasta locatie dar eu spun ca trebuie sa testati locul pt a va face o parere.Sfatul meu,pt cupluri,este sa mergeti mai multe cupluri si daca se ppoate cu cineva care cunoaste locul.Eu am fost si in acest wekend si azi 30 Iunie.Am sa incerc sa pun si niste poze

Clujul pare înaintea tuturor, de aici și socul ca nu se rezolva nimic cu aceste bai. 

"www.ronudism.ro"

Administratore faptul ca Clujul este inaintea altora in lagatura cu nudismul este doar o parere.De ani buni propun nudistilor din Cluj,pe acest site si pe noinud si pe siteul nudistclub,organizarea de iesiri.Esec aproape total,mereu asa zisi nudisti au gasit ceva de obiectat,ceva ce nu le-a convenit- locatia,sau cine vine sau nu vine.Au fost si cateva reusite-o iesire cu fostul admin Gabi,doua iesiri cu Alin,admin siteului noinud,si altii.Alin a mai facut o intalnire,cu un numar remarcabil de participanti,la Turda.Concluziile pe care le-am tras dupa aceste intalniri sunt-barbatii singuri,hetero sau gay,sunt mai receptivi la aceste propuneri de iesiri.Motivele nu le discutam,-cuplurile sunt mai reticiente,din mai multe motive unele intemeiate,dar unele sunt doar figuri.

Treaba asta care o zici e valabila in toata tara nu numai in Cluj. Normal ca barbatii singuri sunt mai receptivi, deoarece fac fata situatililor neplacute mai bine decat un cuplu. Si asta deoarece in cuplu trebuie sa ai grija si de persoana de langa tine sa se simta bine , nu numai tu. Nu contest ca sunt si cupluri cu anumite fite, de oricare, dar in general tine de cat de in largul tau te simti cu altcineva.

Dacă ar exista locuri oficiale (un bazin de înot) pentru nudism cred ca situația ar fi mai simplă. În România rămânem nudiști de litoral și cam atât. 

"www.ronudism.ro"

Astazi la Cluj o zi perfecta pt nudism-un cer senin aproape fara nori.La Baile Someseni s-a adunat un grup de 8 persoane la plaja.Intre participanti avem si o persoana din Bucuresti.

Ma intereseaza si pe mine iesiri in Cluj. Ma puteti tine la curent pe viitor?

Ma intereseaza si pe mine iesiri in Cluj. Ma puteti tine la curent pe viitor?

Nu exista grupuri de nudisti in Cluj , cu exceptia celor deja formate , intre CUPLURI care se cunosc. Mai mult decat atat , nu se accepta barbatii singuri . Poate , dar numai poate , sa te accepte cineva , ca necunoscut , in grupul lor. Succes . 

Sambata 1 August la Cluj vreme superba de plaja.La Baile Someseni am reusit sa ne strangem un grup de 7 nudisti.Duminica gasca s-a impatit-jumatate la Baile Someseni,jumatate la padure la un gratar.

In weekend cineva la someseni? 

Da noi credem ca o sa fim acolo.Se poate sa fim singurul cuplu(hetero) de acolo.Locul de plaja-la bazine.

Da noi credem ca o sa fim acolo.Se poate sa fim singurul cuplu(hetero) de acolo.Locul de plaja-la bazine.

Se poate ajunge cu transportul public pana acolo ?  La intrare in bai , bineinteles. :)

Chiar pana la Bai nu dar pana pe Aurel Vlaicu la Leroy Merlin se poate ajunge,sau pe Traian Vuia,prima statie dupa pod.O luati pe str Baii sau pe Aiudului(asta e mai aproape de pod,str Baii va scoate tot in Aiudului care se termina la intrarea in Bai).Bazinele sunt in stanga cum se merge pe alea de la intrare,se coboara niste scari.Cel mai bine e sa aruncati o privire pe google maps inainte.

Chiar pana la Bai nu dar pana pe Aurel Vlaicu la Leroy Merlin se poate ajunge,sau pe Traian Vuia,prima statie dupa pod.O luati pe str Baii sau pe Aiudului(asta e mai aproape de pod,str Baii va scoate tot in Aiudului care se termina la intrarea in Bai).Bazinele sunt in stanga cum se merge pe alea de la intrare,se coboara niste scari.Cel mai bine e sa aruncati o privire pe google maps inainte.

Multumim pentru informatii.

ClujNud,fara suparare,cum de va intereseaza Baile Someseni?Acum un an sau doi cand am vorbit despre acest loc.raspunzand la intrebarea unde se poate face nudism la Cluj,ati spus ca e un loc mizerabil.Sa nu intelegeti gresit,noi ne-am bucura sa veniti si voi si alte cupluri(nu am mai fi singuri intre atatia gay),dar de unde aceasta schimbare?Atunci ati criticat locul destul de vehement si trebuie sa recunoastem ca de atunci lucrurile nu s-au schimbat in bine,cu aceasta locatie.Deci daca nu v-a placut atunci este foarte probabil sa nu va placa nici acum dar noi zicem sa incercati.

ClujNud,fara suparare,cum de va intereseaza Baile Someseni?Acum un an sau doi cand am vorbit despre acest loc.raspunzand la intrebarea unde se poate face nudism la Cluj,ati spus ca e un loc mizerabil.Sa nu intelegeti gresit,noi ne-am bucura sa veniti si voi si alte cupluri(nu am mai fi singuri intre atatia gay),dar de unde aceasta schimbare?Atunci ati criticat locul destul de vehement si trebuie sa recunoastem ca de atunci lucrurile nu s-au schimbat in bine,cu aceasta locatie.Deci daca nu v-a placut atunci este foarte probabil sa nu va placa nici acum dar noi zicem sa incercati.

Nu erau pentru noi informatiile . Noi ne-am "prajit" in Gran Canaria , destul , am descoperit intamplator niste vecini din Floresti care doresc un loc mai discret , decat dealul de langa noi . 

Au intrebat pentru un prieten. Frumoasa eschiva oricum, presarata cu o intepatura pt saraci:)) 

Ne pare rau dar acum Baile Someseni numai un loc discret nu se mai poate numi.S-a facut prea multa reclama pe siteurile de socializare a comunitati gay.Si noi ne gandim sa parasim locatia.Cuplucj noi nu facem eschive si nu intepam pe nimeni dar nu putem sa nu spunem niste adevaruri.Suntem pe acest site de cel putin 10 ani si de atunci am tot incercat sa formam o comunitate de nudisti la Cluj.Mereu au fost oameni care au avut de obiectat la orice propunere facuta,unii chiar din vechiul staf al siteului.La Baile Someseni l-am dus chiar si pe unul dintre administratori.Daca cineva ar fi vrut sa se implice astazi lucrurile ar fi stat poate altfel,asa fiecare face plaja pe unde apuca.Aici toata lumea asteapta ca totul sa cada din cer gata rezolvat-plaje pt nudism,resorturi pt nudism.Cand cineva vine cu o propunere,cu o initiativa apar automat carcotasii cu comentariile si bagatul de vina.

Vazi ca nu m-am referit la voi cu intepatura, reciteste.. 

cuplucj ne cerem scuze ne cerem scuze pt neitelegere.Daca mai vreti sa vedeti cum arata Baile Someseni noi suntem bucurosi sa va insotim,iar daca vor sa vina si altii-ClujNud,GNAD care va sunt si ei vecini si admin al siteului si altii-ar fi cu atat mai bine.In wekendul asta daca e vreme buna eu,partea masculina voi fi aproape sigur acolo

Au intrebat pentru un prieten. Frumoasa eschiva oricum, presarata cu o intepatura pt saraci:)) 

Suntem de prea mult timp in aceasta lume , ca sa mai raspund cu ricoseuri . Cine ma cunoaste , stie ca spun oamenilor in fata , daca am ceva de spus. ;) daca voi locuiti in floresti , ghinion, nu era vorba de voi. 

Se pare ca sfarsitul sezonului de plaja aduce mai multi doritori de soare la Baile Someseni.Ieri dupa masa destul de multa lume la plaja-un cuplu,o doamna si doi trei barbati.Pe cei aflati in trecere nu ii punem la socoteala.

Se pare ca este cineva interesat de restaurarea Bailor Someseni . E vorba de Danut Canta , candidat la consiliul judetean Cluj . Nu stiu daca va resusi , dar poate vad mai multi oameni cu putere de decizie , starea in care se afla baile.

Dragilor spotul electoral al domnului Danut Canta este o treaba pur electorala.Domnul Boc promite restaurarea bailor de ani de zile si nimic.Treaba cu baile este destul de complicata din mai multe motive-la ora actuala se pare ca sunt mai multi proprietari si unul dintre ei este un avocat,fost sef al baroului Cluj deci un om care isi cunoaste drepturile.Fiind mai multi proprietari ii poti pune mai greu de acord si acest lucru se pare ca s-a intamplat si acum aproximativ 8-10 ani.Atunci a aparut zvonul ca proprietarii de atunci,care se pare ca erau doar 2,au batut palma cu o firma germana si se v-a face,in cooperare cu acestia,un strand-spa la fostele bai.Totul a tinut cam 2 luni-au aparut agenti de paza la intrari,s-a inceput taierea a tot ce era fier,inclusiv portile.Dupa 2 luni au disparut agentii de paza dar si gardul care imprejmuia baile,restaurantul,fosta centrala si toate cladirile din incinta bailor care au fost furate caramida cu caramida.Ba mai mult in fiecare iarna s-au taiat foarte multi copaci.Concluzia este ca pe proprietari nu ii intereseaza de soarta acestui loc iar pe autoritatile locale cu atat mai putin.

Când va apărea un cartier rezidențial, se rezolva

"www.ronudism.ro"

Când va apărea un cartier rezidențial, se rezolva

Probabil acolo se va ajunge, eu , personal, inca ma astept la o surpriza majora. 

A deschis cineva sezonul in Cluj ( Someseni) ?