Forums  ›  RONUDISM FORUM  ›  NUDISM IN ALTE TARI

nudismul plaja bulgareasca vs plaja romaneasca

credeti ca pe litoralul bulgaresc oferta este mult mai "diversificata"  in privinta locatiilor unde se practica nudismul comparativ cu litoralul romanesc?

ca o observatie personala as spune din start ca la bulgari ideea de naturism este acceptata in mod oficial spre deosebire de situatia de pe plajele noastre. un exemplu ar fi plaja din apropierea marinei de la "golden sands".  din ce cunosc mai este o plaja la "tsarevo" la fel semnalizata. daca cunoasteti si altele as fi curios sa le aflu.

la Sunny Beach sunt 2 sau chiar 3 plaje destinate exclusiv nudistilor

Doar cele pe care am fost:

Plaja de langa Shabla (la sud), o bucata de plaja intre Albena si Kranevo (cale de 2 posturi de salvamar), plaja amenajata si marcata ca atare din nordul statiunii Nisipurile de Aur (Zlatni Piasci, sau cum s-o scrie cu latine, Golden Sands), plaja pustie dupa ce se traverseaza raul Kamcia (la sud de Varna), sau, tot la Kamcia, zona din extremul nord al plajei. Cred ca aproape fiecare zona de plaja are si o bucatica mai mare sau mai mica unde se practica nudismul.

*Parca* era si langa Durankulak la fel dar aia a fost acum destui ani si nu mai stiu sigur.

Nu s-au ivit textilisti care sa se uite chioras la noi, nu am avut nici un fel de probleme in nici unul din locurile enumerate mai sus. Nu am ajuns pana la Sunny Beach deci nu stim cum e pe acolo. Unde e Tsarevo?

Cristi_Mioara & MihaiSiCristina, multumim pt informatii. Sunt intradevar mult mai multe posibilitati decat pe litoralul nostru si cu parere de rau trebuie sa recunoastem ca nudismul este privit altfel la prietenii nostri mai de la sud. Tsarevo este mai la sud dupa e treci de Sozopol. L-am descoperit din intamplare acum doi ani din cauza vremii nefavorabile. Poate la vara sa avem timp la dispozitie sa ne bucuram  mai mult de oferta bulgareasca.

credeti ca pe litoralul bulgaresc oferta este mult mai "diversificata"  in privinta locatiilor unde se practica nudismul comparativ cu litoralul romanesc?

ca o observatie personala as spune din start ca la bulgari ideea de naturism este acceptata in mod oficial spre deosebire de situatia de pe plajele noastre. un exemplu ar fi plaja din apropierea marinei de la "golden sands".  din ce cunosc mai este o plaja la "tsarevo" la fel semnalizata. daca cunoasteti si altele as fi curios sa le aflu.

MAi sunt cu siguranta. De exemplu la Albena dupa lantul hotelier Gergana; nu spre statiune ci in cealalta parte. Este o plaja amenajata cu niste gropi destul de mari in care poti intra si sa fi ferit de ochii curiosilor sau a celor gura casca. Au si umbrelute si bar si toalete super pana cand si salvamar care este tot nud.

Poate încerc la anul. :) NU am fost la nudism în Bulgaria. 

Incercati la Krapets si de aici in spre vama. Se practica nudismul, sunt si romani si bulgari iar peisajul este de vis.

Krapets – Ezerets

ezerets bulgaria plaje pustii marea neagra

La 18 kilometri de vama României cu Bulgaria (via Vama Veche), între două sate de pescari e o plajă lungă cât o zi de post. Doar cunoscătorii ajung aici, mulți dintre ei bulgari și câțiva români. Există o plajă drăguță, cu faleză și în satul Krapets unde am văzut destule locuri interesante de cazare dar și destulă agitație cât să mă facă să merg puțin mai spre sud, spre Ezerets.

Drumul prăfuit, de țară, ce pare că nu duce decât în lanurile de grâu ale localnicilor, ajunge într-un sfârșit la o pădure de pini, chiar pe malul mării. Pentru o clipă am avut impresia că m-am teleportat în Grecia, cu o mare albastră-verzuie, cu pini, maluri înalte roșiatice și doar o mână de oameni pe o plajă de kilometri. Și atât de aproape de România! Dacă îți place să stai la cort sau ești flower power și mergi cu rulota, aici e locul ideal să mergi. Dacă rămâi fără provizii, satul e aproape și poți merge să mai târguiești câte ceva sau ia masa în complexul Wild Duck din sat – au mâncare bună și prețuri asememenea.

Cum ajungi: în dreptul localității Ezerets faci stânga pe E87 (e un panou publicitar cu restaurantul Wild Duck) și traversezi câmpul până la mare.

Locuri de cazare pe lângă plajele de nudism din Bulgaria, știe cineva? Preturi, conditii , ceva?

Plaja  naturista din Nisipurile de Aur este intr-adevar exceptionala. Semnalizata ca atare atunci cand intrii in zona, amenajata cu umbrele si sezlong-uri, precum si o zona libera unde majoritatea nudistilor o ocupa. Mai este si un pavilion unde contra unei sume de bani , o domnisoara iti poate face masaj de relaxare. Au un beach bar chiar dupa gardul ce separa plaja de nudism de cea obisnuita si exista si un grup sanitar. Oamenii civilizati, nu exista textilisti, plaja curata si destul de mult spatiu.  Locuri de cazare in apropierea plajei de nudisti...ar fi hotel Glarus, dar si un camping situat la 100 m de plaja, Laguna Camping. 

Ne-ar putea arăta cineva pe hartă, cam unde anume este plaja pt nudism din Nisipurile de aur?

• Nirvana beach

Harta catre plaja de nudism din Nisipurile de Aur (Bulgaria)

Multumim pentru detalii.

Google zice ca sunt 3 distante intre 320 si 450 km aprox. doar dus cu masina, cel din urma este pe autostrada soarelui - asa cum probabil as opta. Ca e vorba de cazare sau cort, tot sunt nevoit sa merg ceva pe jos pana la plaja de nudisti, eu fiind obisnuit cu cortul pe plaja. Un cost cu aproximatie inca nu mi-am facut decat la benzina, celelalte costuri nu stiu daca poate sa le spuna cineva in mare. Ma gandesc la un minim de 500 euro

Pentru Valalta - Croatia, tot cu masina sunt 1400 km aprox. Ma gandesc ca aici trebuie sa ai pus deoparte undeva la 800-1000 euro. As merge tot cu cortul undeva la 7 zile.

Harta catre plaja de nudism din Nisipurile de Aur (Bulgaria)

Mulțam fain! Dau o bere.