Forums  ›  RONUDISM FORUM  ›  NUDISM IN ROMANIA

in sauna desbracat...

A fost cineva la sauna Stay Fit Gym – Titulescu?   se sta gol?

Nu am auzit pana acum de sauna respectiva. In general daca este sauna separata in vestiar se poate sta si gol, daca este sauna comuna atunci nu se sta :)

"www.ronudism.ro"

EU cred saunele de la noi ar trebui sa fie mai permisive sa permita si nudistilor sa poata sta goi  macar intro zi a saptamani 

soare

La sauna dupa cate stiu eu se sta gol. Daca vrei sa nu stai gol total, te acoperi cu un prosop, dar in nici un caz sa stai in costum de baie sau sort. Parca auzisem ca nu e sanatos.

Păi o dată ar fi apa îmbibată în costumul de baie: dacă are mult clor şi ăla se evaporă pe-acolo poate crea probleme celor cu astm, deci dacă ai fost în piscină e bine să clăteşti costumul de baie măcar sub duş înainte să intri cu el într-o saună.

Apoi ar fi chestia cu fibrele sintetice, care la temperaturile tipice de saună (finlandeză, uscată) de 80-100 de grade pot începe să se topească, ceea ce ar însemna deformarea sau pierderea elasticităţii costumului de baie, posibil arsuri de piele şi parcă ceva şanse de emanaţii de gaze toxice. Dar n-am prea întâlnit în România să se regleze sauna la temperaturi adecvate (suficient de înalte) pe la hoteluri, doar la o sală de sport şi la un SPA profesionist.

Dacă te aştepţi la probleme de la pudibonzi sau dacă scrie undeva explicit că nu se intră dezbrăcat, cel mai simplu e să foloseşti clasicul prosop în jurul brâului.

La saunele de la bazinul de inot sau Aqualand este obligatoriu dusul  deci este exclus sa intrii cu costumul de baie imbibat de apa din bazin cu clor Dar fiind frecventate atit de barbati cat si  de femei, copii, tineri si maturi nu am vazut pe nimeni sa indrazneasca sa intre fara slip doar cu prosopul infasurat in jurul bustului . De aceea am zis ca ar fi mai convenabil un program de acces functie de sexul  celor ce vor in sauna gen luni -barbati , marti femei etc 

soare

unde este aqualand ?

la noi ]n HD  avem in Deva si Orastie si bazin inotcu sauna  la Hunedoara 

soare

Vestimentatia pentru sauna. Sauna se face in pielea goala! Costumul de baie nu se pune. In vestiar fiecare se dezbraca, se inveleste intr-un prosop si merge, in slapi, catre sauna. Inainte de a intra face un dus. Asa este igienic si respectuos fata de ceilalti. Papucii se lasa la intrare in sauna. In sauna, te asezi doar pe prosop, pielea nu trebuie sa atinga lemnul. Este vorba tot despre igiena. In cazul doamnelor, este de preferat sa renunte la bijuterii si make-up …”  sursa. http://soniaargintionescu.ro/2016/01/cum-sa-faci-corect-sauna-uscata-finlandeza-conduita-ritualuri-si-beneficii/

Intr-o tara in care mediatizezi violenta, minciuna, abuzurile dar fugi de pielea goala ca ”dracu de tamaie” credeti ca suntem in stare sa ii facem sa inteleaga ce inseamna ”sauna” pe cei care administreaza SPA-uri, statiuni, bazine de intot si alte baze care au in dotare o sauna sau mai multe!

Suntem atat de pudici, incat unii cred, nu, sunt convinsi ca au venit pe lume imbracati in trening ”adidas” si cu ”iphone-ul” in mana! :P

eu 232 are dreptate!!!!!

In momentul in care intri intr-un loc, o incinta, o comunitate, respecti regulile deja existente! Sa vii din-afara si sa impui regulile tale e exact ce fac textilistii dupa ce invadeaza plaja de nudisti, iar apoi fac scandal ca se face nudism in acel loc!

Se discuta despre cum este sănătos sa faci sauna și despre cum ar trebui sa se facă.

Eu am văzut și dezbrăcați la sauna și nu se oripila nimeni.

Plus ca dacă ești textilele,rușinos, oricum stai cu prosopul pe tine. Aici cred ca este vorba de nepăsare. Lumea este prea leneșă sa înfășoară un prosop pe ei și prefera sa intre în costum de baie după înot pentru ca se știe ca sauna ci vapori de clor face bine la sănătate. Plus ignoranta centrelor spa care li se cam rupe dacă este sănătos sau nu, bani sa iasa

"www.ronudism.ro"

chiar in Bucuresti unde se poate face sauna nud?

in bucuresti cam la toate worldclass se poate sta gol in sauna