Forums  ›  RONUDISM FORUM  ›  NUDISM IN ALTE TARI

Ungaria

Experimentat de noi

Szeged
+ Cel mai apropiat loc (de Timisoara) amenajat pentru nudism/naturism
+ Lac unde poti sa faci baie, barci (caiac, hidrobicicleta) la liber, loc de joaca pt. copii
+ Terenuri de sport, mese de pingpong incluse in pret
+ Contra cost: internet, biliard, jocuri mecanice, jacuzzi, etc
+ Acces la bucatarie (aragaz, frigider), apa calda liber
+ Din cand in cand sunt organizate evenimente speciale (vezi site-ul)
+ Butic si o terasa de unde poti cumpara bautura si mancare la un pret rezonabil
- Pacat ca vorbesc ungureste si noi nu stim :). Cu engleza te descurci cu receptionista si patronul dar cu bucatarii nu prea. Oricum nu este asta o problema.
http://www.natours.hu/

bia_petre

Publicat de bia_petre

"www.ronudism.ro"

Tocmai ce ne-am intors dintr-un weekend la Szeged asadar informatii recente.

- locatia a ramas la fel, nu am obs. nimic schimbat, oameni draguti, preturi rezonabile, amenajari ok

- ne asteptam sa fie mai aglomerata dar a fost destul de aerisita desi a fost un weekend de vis, cu temp de max. 30grd.

- desi am avut si cortul la noi am inchiriat o rulota pe principiul ca cei mici se vor odihni mai bine in rulota (peste lac era din nou o petrecere zgomotoasa)

- rulota era destul de veche, scartaia pe ici pe colo, avea frigider, probabil ceva plita electrica (nici nu am deschis-o sa vedem ce este), o mica terasa cu masa si scaune - dar a fost utila intr-un final, cei mici s-au odihnit, au dormit si la amiaza in ea ceea ce la cort probabil ca nu era posibil.

- am ajuns Sambata pe la 11:00, am plecat Duminica pe la 17:00 si platit

* 143RON - rulota (la cort fara curent electric ar fi fost 61RON cred)

* 19RON - parcare masina 2 zile

* 13RON - taxa de statiune 2 adulti

* 25RON - taxa plaja Duminica (aici probabil ca trebuia sa platim doar jumatate de zi dar nu am comentat fiindca am tinut rulota pana la 17:00 desi teoretic trebuia sa o predam pana in 11:00)

---------------------

200 RON

- exemple de preturi la mancarea pregatita de ei

* gulas (portie f. mare) -  8RON

* garniturile (cartofi prajiti, orez) - 5.5 RON

* salata rosii - 5RON

* feluri principale (gratar pui, porc) - 10 - 15RON

- pentru copii (cel putin cel mare) a fost distractie, s-a jucat in apa, erau jucarii acolo langa nisip (ale campingului sau aduse de altii), topogane in apa, saltea/trambulina alaturi, leagane, nisip.

- vremea excelenta, 28-30 grade in aer, 25 in apa

- all in all, noi ne-am simtit bine

- ca de fiecare data au fost si alti romani, cu unii am schimbat cateva cuvinte cu altii doar i-am auzit vb. romaneste dar ii salutam pe toti pe aceasta cale

Petre multumim de informatii, mai mult de atat nici nu se putea spune eventual niste poze.

Noi am fost doar duminica pe strand, am stat in spate ( unde ne-am intalnit anul trecut Petre )  .chiar mai retras decat de obicei pentru ca aveam si catelusa cu noi si nu e voie  caine pe strand .Cel mai probabil de saptamana viitoare ne stabilim resedinta acolo pentru doua saptamani .Din 25 incepe saptamana sportiva , o manifestare cu traditie deja. Sunt organizate concursuri de tenis de masa,sah,saritura in lungime,alergat ....dar si concurs de baut bere ,skandemberg , impins trabantul etc.  . In celalalt camping , de peste lac, a fost adunarea anuala a tirurilor ....cu defilare.... intreceri specifice ...etc . Este cel mai galagios eveniment ce are loc acolo .

Din pacate la campingul de nudism sunt doar trei tipuri de bilet :

1. camping - intrarea se face pana la ora 19 (  pana e treaz receptionerul esti bine venit ) iesirea se face cel tarziu la ora 11

2. strand - pentru toata ziua de la 9 la 19

3 .strand de dupa-amiaza dupa ora 16 se plateste mai putin . Iesirea la 19 .

Adultii au pretul cel  mai mare ,  copii pana la 6 ani au gratuita intrarea , iar intre 6-27 de ani este un pret special pentru tineri .

Parcarea in exterior este mai ieftina decat parcarea in interiorul campingului.

De anul trecut sunt introduse pachete pentru grupuri, respectiv familii .

In consecinta daca se intra pentru camping , iesirea se face  pana la ora 11 , se plateste mai o zi de strand daca pleci mai tarziu de ora aceasta.

Daca intri pentru camping si nu-ti place poti sa iesi pana la ora 19 si platesti doar strandul . Daca vi de dimneata si anunti la receptie ca ramai peste noapte  la camping , strandul este inclus in pretul de camping , dar iesirea din camping  se face pana la ora 11 in ziua in care vrei sa parasesti locatia

Pe site se spune ca se poate plati cu cardul (http://www.natours.hu/araink.php ).

Stiti cumva cu ce fel de card?

Si daca se poate plati peste tot cu cardul? (si la restaurant)

La restaurant se serveste si mic dejun?

Merci,

Radu

Teoretic se poate plati cu cardul ( Mastercard,Visa, etc.) , din pacate sistemul nu este intotdeauna operational .

La intrarea in camping ,la receptie primesti un talon cu un numar pe el ( V1243 ) Cu acel numar poti sa beneficiezi de toate serviciile campingului , mese , bauturi , inchirieri biliard, etc. ( la bar spui numarul si comanda de exemplu : V1234 o cafea , barmanul intreaba numele , esti servit , iar comanda este inregistrata in contul V 1234 ). Se servesc toate trei mesele principale ale zilei dar dupa fusul orar maghiar, respectiv orarul barului si al bucatariei  . Plata tuturor serviciilor de care ati beneficiat  se face la parasirea campingului , astfel incat pe timpul petrecut acolo nu trebuie sa porti portofelul dupa tine . Plata se poate face in forinti , euro , card sau chiar si  bonuri de masa pentru cetatenii maghiari.

Era mai misto daca iti dadea ceva bratara cu "ceas". La aqua parcul din Debrecen am vazut si mi-a placut ideea. Dar ii bine si asa.

Macar se  accepta euro. Teoretic poti merge fara forinti la tine, numai cu euro (cit vreme a mai fi si asta) si|sau card.

In caz ca nu se gaseste cazare in camping stiti cumva prin apropiere ceva pensiuni?

Merci,

Radu

Noi am platit cu cardul Visa si acum si ultima data anul trecut.

Poze gasiti pe site-ul lor.

Cineva la Sziki in perioada 22-29 mai? Anybody  at Sziki between 22-29 May?  Valaki a Szikin Majus 22-29 kozott?

In perioada 1-6 iulie am petrecut in campingul de langa Szeged ( Szikisosfurdo) o saptamana superba din toate punctele de vedere.E un loc retras si foarte intim pt cei care sunt incepatori sau vor sa experimenteze pt prima data naturismul. Preturile sunt ok ( pt 2 persoane, masina si cort am platit pe zi 5890 de forinti echivalentul  90 de lei aprox.). De banii astia ai si anumite facilitati : bucatarie cu aragaz si frigider, hidrobicicleta si caiace pt plimbari pe lac, badminton , tenis, ping-pong, volei toate gratis. Preturile sunt ok si la bar dar pt cei care vor sa-si cumpere mancare si bautura mai ieftina pot merge la un mini market afara din camping cam 1 km.La intrarea in camping primesti un nickname cu care poti sa iei de la bar sau sa mananci acolo fara sa platesti imediat, tot ce consumi fiind inregistrat pe calculator iar la iesirea din camping se calculeaza totul inclusiv zilele de sedere.

Lumea este foarte primitoare si nimeni nu are treaba ta.Merita sa mergeti daca doriti sa petreceti cateva zile in liniste fara muzica data la maxim ca la noi pe plaja.

Pentru alte informatii puteti sa ma intrebati :)

DSCF3411.jpg2.6M86 views
DSCF3434.JPG3.1M81 views

Multumim de informatii.

DIn pacate pozele postate de dumneavoastra sunt prea mari si nu sunt afisate de site. Va rog sa le redimensionati.

Sper sa vizitez si eu aceasta locatie anul acesta.

"www.ronudism.ro"

Cineva lăsa Sziki azi? dați un semn suntem la corturile închiriate, 

Am fost weekendul trecut la Sziki, la Szeged. A fost cam frig si lume putina. Ne-am bucurat ca nu ne place inghesuiala. Erau cativa indivizi dubiosi care venisera sa se holbeze la toate femeile de acolo. Voaieurii respectivi erau mai mult ca sigur romani si venira singuri, dand ture de lac. Nu stim daca mai mergem pe acolo daca si acolo ne facem de rusine cu conationalii nostrii. N-am mancat si n-am baut nimic, deci nu stim preturi, dar erau précis ca si anii trecuti, nimic schimbat. Parca vegetatia era mai deasa.

Era un tip ciudat care probabil facea poze cu un ceas, plimbandu-se ca nebunu de colo colo, incercand sa para ganditor, sau mai stiu eu ce...

Zis ca erau romani ca am vazut masini romanesti la intrare, si de aia ne-am gandit.

Anii trecuti era mai select, deci ...totul spre rau!

In acest weekend vremea e super, destui nudisti, majoritatea unguri, cupluri, cateva familii, romani nu am remarcat. Apa din lac desi cam tulbure, destul de calda pentru balaceala, conexiunea de internet ca si inexistenta. In rest, conditiile cam aceleasi de cativa ani, preturile cam ca la noi, facilitati de campare, curent electric, dusuri cu apa calda, toalete curate. Nu am remarcat persoane dubioase poate se abtineau sa se manifeste, oricum in jurul pranzului deja se aglomeraza...

Este adevarat ca mai exista un strand de nudist in Szeged pe malu Tisei?

http://geospace.hu/hely/foka-szabadstrand-szeged/18162

Este adevarat, dar ceva mai salbatic..gen Vadu ..fara resurse si utilitati...si pentru masini mai putin sensibile :)

am vazut ca mai e una aproape, la anyas.hu. Acolo tot  fara utilitati e?

Pe unde ai mai fost prin Ungaria si chiar merita? Am citit si restul posturilor celorlalti useri despre ungaria si sunt vechi.  Ca vad ca dupa cum ti-ai ales usernamele, chiar cunosti.

Multumesc

Buna ziua .  am aflat de curand despre o tabara de nudisti in  ungaria , langa balaton , undeva in septembrie .  Are cineva informatii sau ne poate indruma catre ceva site unde putem gasi informatii ? 

Multumim.

Care din ele?

Balatonberény:http://www.balatonbereny.szallasjegyzek.hu/hu/szallas/balatontourist_bereny_naturista_kemping.html

Balatonakali: http://levendulacamp.com

Angéla Farm, Nemesbük, langa Hévíz, la vest de lacul Balaton: http://www.naturistcamping-angelafarm.hu/  

din pacate nu avem mai multe informatii . :  , auzisem ceva de o tabara , intr-o discutie particulara , fara prea multe amanunte

Naturista Oázis Kemping

http://naturism.hu/

Naturista part, Délegyháza, 2337 Hungary

47° 15' 0.8 N,  19° 5' 59.4 E 

De pe M0 este vorba de 16 km / 12 minute si cativa km de drum de tara dar nimic de speriat. Pe site este o descriere cum sa ajungi mai OK la ei dar eu am mers cu google maps si adresa de mai sus si nu a fost nimic de speriat.

E un lac de peste 1 km lungime inconjurat de case de vacanta. Chiar la intrare, incepand de la receptie se afla o plaja si se poate parca inauntru chiar langa plaja. Am platit 1700 HUF pentru 1 masina si 1 persoana pe o zi.

La receptie am platit cu cardul dar la "bufet" nu accepta plata cu cardul. Am intrebat-o pe o tinerica daca vorbeste engleza si l-a strigat pe un tinerel care chiar vorbea bine engleza si era dispus sa-mi explice pe o telefon cum sa ajung la un ATM in sat ca sa scot niste HUF-uri.

La Szeged mi-a placut mai mult, pentru ca puteam comanda orice si plati la iesire cu cardul pentru toata distractia. La Oazis nu mi-a cerut buletin ca si la Szeged.

Unele locatii (teren de tenis / baschet, ceva cladire de inchiriat presupun) pareau parasite. 

Multumim pentru detaliile oferite.

"www.ronudism.ro"

A fost cineva la aquaparkul din Hajduszoboszlo ?  Am inteles ca are si o parte pentru nudisti dar nu am gasit prea multe informatii !? Multumesc

Salut!

Am fost noi la toate standurile si desigur in sectiunea nud am avut reședința.

Este vorba de o insulă la care ajungi doar peste in pod, care are un paznic (poate este mult spus). Rolul paznicului este de a se asigura că sti sigur ca urmeaza sa intri într-o zona destinată turiștilor si ca este obligatoriu sa te dezbraci. 

Zona este o insulă  micuța si înconjurată de vegetație, are sezlonguri si dus. 

Lume putina in conditiile in care strandurile au fost arhi pline.  Cand am plecat la masa lucrurile au rămas acolo însă fără nicio problemă. Mâncare variată, stranduri multe, lume multă,  nudisti puțini.

Multumesc de raspuns.

Care ar fi cel mai apropiat loc de Oradea in care ai putea da o fuga pe weekend, de sambata pe duminica ? 

UNGARIA - Baile termale Erzsébet - Mórahalom

Mórahalom se află la 11 km de Sziksósfürdő Naturista Strand és Kemping.

Piscinele au 2200 m2 de suprafață de apă, 21 piscine vara, 16 în timpul iernii, parc saună unic , cu 8 saune, piscine pentru copii cu tobogane, loc de joacă și dușuri.

Exista o secţiunea de saună naturistă mixtă pentru ambele sexe.
     Aşa precum toate celelalate secţiuni ale băilor, şi secţiunea de saună naturistă este mixtă pentru ambele sexe, deci o pot folosi atât bărbaţii cât şi femeile în acelaşi timp. 

Ce înseamnă secţiunea de saună naturistă? Ce posibilităti există aici?
    În secţiunea naturistă pot fi folosite două saune interioare şi o saună exterioară precum şi un jacuzzi şi un duş tropical de agrement. Secţia naturistă poate fi folosită în schimbul sumei suplimentare de 600 de ft, pe lângă perţul biletului de intrare valabil toată ziua. Folosirea întregii secţiuni se face fără costum sau slip de baie dar în timpul saunelor este recomandabil să ne punem sub noi un prosop. Lângă recepţie se găsesc 2 mese, 8 scaune din piele iar în zona pentru odihnă se găsesc 15 şezlonguri. În această parte a băilor se găseşte şi un aparat automat pentru apa potabila din care se poate consuma apa curativă Erzsébet. Dacă între timp doriţi să folosiţi şi alte secţiuni ale băilor, atunci puteţi să vă întoarceţi îmbracat/ă în celelalte secţiuni. Când înapoiaţi brăţara şi prosopul, primiţi înapoi garanţia de 2000 de Ft. În zilele de joi, vineri, sâmbătă, duminică puteţi participa la şedintele de saună ţinute de personalul specializat în ale masajului. Participarea la aceste şedinte se face după o programare în prealabil cu o participare maximă de 15 persoane la preţul de 300 de Ft de persoană de fiecare ocazie. 

Luând în considerar obiceiurile şi propriile reguli de conduită specifice ale oaspeţilor în saunele pentru nudişti este interzis la modul cel mai strict comportamentul scandalos şi excentric din punct de vedere sexual! Este interzisă fotografierea, filmarea, înregistrarera video a altor persoane, inclusiv cu telefonul mobil! Folosirea sau deţinrerea de mijloace tehnice adecvate filmării sau fotografierii (cameră de filmat, de fotografiat, telefon mobil, iPod, tabletă, laptop) este interzis în sectorul saunelor pentru naturişti, inclusiv la recepţia acestuia. 

Harta.png214.4K15 views

Cine a fost in zona nudisti la Băile Termale Szent Erzsébet din Mórahalom?

Încă nu, dar voi merge în acest weekend. Vă țin la curent 

Doar pe eo versiune mai veche a site-ului apare ca e sectiune nudista. Pe cel nou a disparut mentiunea.

Sa vedem, poate au uitat sa treaca din nou.

Astazi, pe site, inca este precizat, la lista de preturi, accesul la zona naturista. 900Huf si 2000Huf garantie pt cearceaful de sauna. 

Am rezervat 2-5 mai la Hotel Colosseum! Le-am trimis mail si au comfirmat despre sectiunea nudista. Atasez mai jos raspunsul:

Vă mulțumim pentru scrisoarea dumneavoastră și pentru interesul. 

Serviciile noastre hoteliere includ folosirea gratuită și nelimitată piscinele băii termale și Szent Erzsébet (2200 m2 de suprafață de apă, 21 piscine vara, 16 în timpul iernii, parc saună unic , cu 8 saune, piscine pentru copii cu tobogane, loc de joacă și dușuri .)

Pretul nu include utilizarea secțiunii naturista și programele de saună.

Saunele secțiunii de nudiști băile termale Szent Erzsébet poate fi utilizat cu o trecere separată de 600 HUF, și cu plata unui depozit de 2000 HUF (conține un ceas care permite vizitatorilor să intre în secțiunea naturista și un prosop de baie). Puteți cumpăra bilete de la biroul principal de numerar, dar prosopde baie pot fi luate la recepția secțiunii naturista. După ce a terminat în saună, vizitatorul primește o foaie de confirmare pentru prosop depus la recepția naturista. Prin predarea în această foaie și ceasul de la biroul principal de numerar vizitatorul se întoarce depozit HUF 2000. Atâta timp cât ceasul sau foaia lipsește, biroul principal de numerar plătește o parte (1000 HUF) sau întreaga sumă a depozitului (2000 HUF) în casieria Spa.

Cu ceasul poti iesi si intra cand vrei! In interior mai exista o piscina cu hidromasaj si un dus tropical si cele 2 saune!

Am fost sâmbătă la Marohalom. Mare dezamăgire. Partea naturistă nu era accesibilă. Personalul de la ștrand nu prea o rupe cu engleza, așa că nu am aflat și de ce nu se poate. 

Partea de ștrand era foarte aglomerată și galagioasa.