Forums  ›  RONUDISM FORUM  ›  ZONA BARBATILOR

SLIPI LA INOT

Am vazut pe plaja ca nu mai este la moda sa porti slip si trebuie sa alegi "budigai" care sunt pana la genunchi si incomozi asa ca nu am apelat la ei. Merg si la inot tot in slip fara sa ma gandesc ca sunt penibil si ofensator dupa parerea unora.

"Cat de stricta e regula "slip"? Ce barbat mai poarta slip? Este opiscina de gay? In strainatate nu te primeste nicaieri in slip (ca barbat) pt ca este ofensator si penibil." se intreaba un nenea " Alexandru Lembrau " pe site ul fasport.ro

Avea cineva idee ca este "penibil" si "ofensator" sa porti slipi?
Personal mi se pare penibil sa vii cu "budigaii" la bazinul de inot si sa tii "speli" pe acolo in apa.

Stiu ca ne uitam la XXX si filme in care sangele sare pe toti peretii (eventual sange real la Stirile de la ora 5 ) dar nu mi am dat seama ca am devenit asa de ingusti la minte si rusinati de propriul corp.
Afgansitan RULZZZ Am inteles ca in USA nu ai voie cu slip pe plaja dar tara asta este de mult timp atat de falsa si plina de reguli incat democratie este doar un cuvant in dictionarul lor ( daca mai exista )

In rest in ce tari nu ai voie cu slip?  In germania exista si ore pentru nudisti............ asa ca sa ma lumineze cineva Oricum eunu renunt la slipul meu. Nu cred ca este penibil si ofensator.  Poate doar in mintea ingusta a unora poate sa fie asa.

"www.ronudism.ro"

eu renunt si la slipcel mai bine e nnnnnnnnnnnnnnuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuddddddddddddddddddddddddd

Pai in germania totul este mai bine.  inclusiv tot ce tine de nudism.

acum parerea mea fata de slipi este ca mai bine fara decat cu :)

dar depinde de fiecare. sa interzici slipi mi se pare o prostie...nu am auzit asta inca.

nenea ala e un frustrat. Pun pariu ca in vestiar se infasoara in 3 prosoape ca sa-si dea budigaii josLaughing

Echipamentul complet pentru inot este clar: slipi, casca, ochelari de inot.

Eu raman fan slip indiferent de ce spun unele persoane mai mult decat pudice ....

"www.ronudism.ro"

SORINE ai dreptate si eu raman fan al slipului invizibil sau transparentTongue out

:D Daca ar fi si un bazin de inot in Bucuresti, cu program pentru nudisti, tipul tau de slip ar fi preferatul meu :D

"www.ronudism.ro"

Daca Dumezeu ar fi considerat ca trebuie sa purtam slip, ne nasteam cu el!

La bazinul de inot unde merg eu, 80% din persoane au slip pentru simplul fapt ca este un bazin de inot si nu strand, unde stai sa te balacesti (nu sa inoti)

Pentru plaja recomand costumul de baie din 3 piese: palarie/sapca, ochelari si slapi.

Iar unde nu se poate si nu se poate....slip scurt, nu nadragi.

O intrebare poate fi...cum vi se pare tanga la barbati? exista asa ceva in magazine, unii poarta slip tanga sau chilot tanga... Pareri?

Eu la inot port slip...am si din acela obisnuit,poate chiar mai minuscul decat slipul obisnuit (are pe laterala elastic colorat in loc de material) am si tip boxeri cam de o palma de lungi, foarte comozi,nu din aia pana la genunchi. Imi plac slipii sa fi cat mai mulati, pe corp, nu sa se balangane toata dotarea ca in budigaii de care vorbea Sorin. Prefer slipii daca sunt tuns/epilat, nu de alta, dar e foarte naspa sa iti iasa parul pubian pe lateralele slipului, dar si slipii tip boxeri scurti sunt la fel de comozi, si nu trebuie sa fii proaspat ras/tuns intotdeauna. Daca esti un tip mai plinut, ar fi mai ok sa porti boxeri, te avantajeaza, iar daca esti mai slabut, merg foarte bine slipii obisnuiti. De fapt, poti sa porti de care vrei, important e sa te simti tu comod. Gasesti slipi foarte ok in Cluj in Decathlon, in Polus, de la 35 lei in sus....iar unde pot face baie/plaja nud, nu port deloc...Referitor la tanga, eu am cumparat in Cluj din Central si de la Auchan, marca MR.BIG, sunt pe negru si pe alb, au fost undeva la 15 lei perechea parca, in fata sunt exact ca si chilotii obisnuiti, sustin foarte bine dotarea, iar in spate nu sunt ata ca la femei, ci au o banda lata cam cat degetul mare, e material pe elastic, asa ca nu te jeneaza. Is foarte ok, eu ii port vara ca nu transpir. Atentie, daca ai tanga negri ii porti sub pantaloni de culoare inchisa, iar cei albi sub pantaloni de culoare deschisa, nu de alta, dar nu trebuie sa vada lumea din fundul autobuzului ce chiloti porti pe dedesubt...:) In concluzie, fiecare alege  ce i se potriveste si ce i se pare comod...:)

Am vazut pe plaja ca nu mai este la moda sa porti slip si trebuie sa alegi "budigai" care sunt pana la genunchi si incomozi asa ca nu am apelat la ei. Merg si la inot tot in slip fara sa ma gandesc ca sunt penibil si ofensator dupa parerea unora.

"Cat de stricta e regula "slip"? Ce barbat mai poarta slip? Este opiscina de gay? In strainatate nu te primeste nicaieri in slip (ca barbat) pt ca este ofensator si penibil." se intreaba un nenea " Alexandru Lembrau " pe site ul fasport.ro

Avea cineva idee ca este "penibil" si "ofensator" sa porti slipi?
Personal mi se pare penibil sa vii cu "budigaii" la bazinul de inot si sa tii "speli" pe acolo in apa.

Stiu ca ne uitam la XXX si filme in care sangele sare pe toti peretii (eventual sange real la Stirile de la ora 5 ) dar nu mi am dat seama ca am devenit asa de ingusti la minte si rusinati de propriul corp.
Afgansitan RULZZZ emoticon-0100-smile.png Am inteles ca in USA nu ai voie cu slip pe plaja dar tara asta este de mult timp atat de falsa si plina de reguli incat democratie este doar un cuvant in dictionarul lor ( daca mai exista )

In rest in ce tari nu ai voie cu slip?  In germania exista si ore pentru nudisti............ asa ca sa ma lumineze cineva emoticon-0100-smile.png Oricum eunu renunt la slipul meu. Nu cred ca este penibil si ofensator.  Poate doar in mintea ingusta a unora poate sa fie asa.

nu ai voie cu slip in tarile unde nu ai voie sa te expui. in sua nu e cazul, doar ca acolo probabil vei fi catalogat homosexual daca ii porti. am fost intimplator in austria cu un anturaj pe care nu l-am ales si li s-a interzis accesul la piscina celor cu boxeri americani (pina la, sau sub genunchi), pe motivul ca nu se intra la piscina imbracat. asa ca nu iti face griji si unde nu se poate nud, stai in slip linistit.

Mai nou am observat chilotii de bumbac :) chiloti normali :D la bazin.................  Mai curat/igienic ar fi nud :D decat cu chilotii de bumbac pe care ii porti si pe strada.

"www.ronudism.ro"

"in sua nu e cazul, doar ca acolo probabil vei fi catalogat homosexual daca ii porti"

Nici nu mă miră, probabil e din același motiv pentru care și eu găsesc dizgrațios slipul/chilotul triunghiular la bărbați: e prea feminin și nu se împacă deloc cu picioarele păroase. Nu port decât formatul de boxeri scurți, și ca lenjerie, și pentru înot. La limită un slip mai puțin triunghiular (cu lateralele mai înalte, ceva între triunghi și boxer) ar putea încă să arate masculin, dar niciodată triunghiul-triunghi ca la femei. Pe de altă parte pantalonii de baie lungi până deasupra genunchilor pot să arate și ei ridicol, mai ales dacă-s de-ăia blegi care fac o mie de cute.

Asteptam prima piscina pentru nudisti in Romania :D

"www.ronudism.ro"

Eu sunt un fan slip cat mai mic (astfel incat sa nu deranjez pe ceilalti in locuri publice sau slip invizibil- sau deloc cand sunt in locuri in care nu pot fi alti care sa se simta ofensati).Merg des cu fiumeu cel mic la Aqualand si vad multi tineri ca intra in bazin cu pantaloni scurti sau bermude pina la genunchi.Consider asta ceva nu prea igienic in primul rand.am venit la bazin sa  inotam , lucru care in bermude se face destul de incomod apoi Mai mult sub bermude se poate observa  ca se ascunde  si slipul clasic sau boxeri, chiar chiloti ( Ma intreb cum se pot  igieniza atitea textile in dusul scurt obligatoriu la intrarea la bazine?)  . Parerea venita se pare din zona statelor unite  ca poti  fi catalogat homosexual sau gay daca porti slip mic e eronata.Pe de altă parte pantalonii de baie lungi până deasupra genunchi pot ascunde ei un comportament mult prea pudic in public dar altfel in realitate.

soare

Citeam mai demult ca in Franta, motive de igienta, nu ai voie la piscinele publice cu pantaloni sport, bermude, lenjerie intima.

Am vazut la un club in Bucuresti. Afara 40 de grade. M am intalnit cu nenea la receptie in bermude si in piscina era la fel, cu aceleasi bermude cu care a venit pe drum plus lenjeria intima uniconf care se vedea. Extrem de incantat am fost :))

"www.ronudism.ro"

Slip sau boxeri pentru simplul motiv ca vreau ca soarele sa vada cit mai mult din corpul meu pentru aportul de vitamina D. In plus shortul este cumplit de incomod in apa mai ales la inot. Daca mai are si buzunare in care intra apa, parca ti-ai atirnat doua pietre. In plus mi se pare stupid sa copiez moda americana intr-un soi de puritanism ipocrit.

Nu cred că-i puritanism, deși există și din ăla destul în State. Cred că s-a răspândit pentru că bermude din alea poartă surferii și surferii sunt cool, și toți băjeții teribiliști vor să pară cool. Nu reușesc decât să pară picați în cap. :)

Eu ii "iubesc" pe cei care vin la bazinul de inot si isi pun bermudele peste chilotii cu care au venit, eventual i-au purtat si cateva zile :P

"www.ronudism.ro"

La bazin, piscina cel mai ideal pentru inot sunt slipi. Daca zona este dedicata nudismului atunci toata lumea stie raspunsul.

De igienic nu stiu ce sa zic, nu garanteaza nimeni ca respectiva persoana s-a spalat sau nu inainte sa ajunga in vreun bazin.

Citeam mai demult ca in Franta, motive de igienta, nu ai voie la piscinele publice cu pantaloni sport, bermude, lenjerie intima.

Am vazut la un club in Bucuresti. Afara 40 de grade. M am intalnit cu nenea la receptie in bermude si in piscina era la fel, cu aceleasi bermude cu care a venit pe drum plus lenjeria intima uniconf care se vedea. Extrem de incantat am fost :))

Asta e tare :)))))))

Bermudele mai tare te incurca la inot. Am vazut pers care fac baie in lenjeria intima la piscina. A avut putina inspiratie ca erau de culoare gri, " deci nu se prea deosebea pata galbena si cea maro de pe chilot" . De evitat anumite stranduri. 

Slipii clasici, mici, de tip "speedo" sunt motiv de glume in toata lumea. :-) Astia sunt de lungimea ideala: http://www.decathlon.ro/p/8303938_sort-kola-negru.html#/52-340-38

Asa spun și textilistii despre noi :P

"www.ronudism.ro"

Slipii clasici, mici, de tip "speedo" sunt motiv de glume in toata lumea. :-) Astia sunt de lungimea ideala: http://www.decathlon.ro/p/8303938_sort-kola-negru.html#/52-340-38

Pe unde am umblat prin Europa slipul era purtat in aceeasi masura ca si shortul sau bermudele. Nici vorba de glumite. Pe continentele americane si in Australia - da pentru ca predomina cultura americana. Am vazut si documentare in care oamenii purtau in mod voit speedo ca sa vada reactiile celorlalti. La sporturile acvatice nu am vazut moda bermudelor. Ar fi complet diot sa-ti risti usurinta de miscare in apa doar pentru a urma o anumita tendinta.

Bine ca Europa inca isi pastreaza cultura si nu importa chiar tot din SUA.

Sa nu uitam ca prin unele state din SUA esti amendat pentru expunere indecenta daca ti se vede putin fundul. Asta da libertate :)

"www.ronudism.ro"