Forums  ›  RONUDISM FORUM  ›  RONUDISM Stiri

RONUDISM - GOODBYE PARTY - 01.12.2017.

Every story has an ending. But in life, every ending is a new beginning..

"www.ronudism.ro"

Goodbye 2017/vara sau goodbye ronudism?

Chiar așa, bună întrebarea, ce faci Sorine, ne lași cu ochii în soare!

Rămânem cu grupul de Facebook. Am ajuns la un număr foarte mic de vizitatori pe zi, interesul este la cel mai scăzut nivel de pana acum. Nu cred ca se mai justifica existenta site ului în forma actuala, având în vedere și lipsa timpului liber a administratorilor. 

"www.ronudism.ro"

Buna ziua, nu este posibil ca nr mic de vizitatori/zi sa se datoreze si faptului ca de abia de acum vine vara si lumea acum incepe sa se ''dezmorteasca''? 

Martie 2016 - 5000 de vizitatori

Martie 2017 - 1000 de vizitatori

Și situația este asemănătoare pentru restul lunilor din 2017.

Dacă înainte nu scădea sub 200 vizitatori pe zi, acum avem și zile cu 36 de oameni și dintre aceștia o parte ajung prin intermediul google.

Lumea prefera Facebook pentru ca au "totul" într-un singur site. O partea au ales alte site uri de nudism.

"www.ronudism.ro"

Unde-i grupul de feisbuc? Că nu cred că am dat de el.

https://m.facebook.com/groups/422592411278770?ref=bookmarks

Cel moderat de mine.

https://m.facebook.com/groups/510696408950892?ref=bookmarks

Cel moderat de EmyKARLA și Anka

"www.ronudism.ro"

Salut.

Acum, nu știu ce să zic, sunt argumente și pro și contra continuării menținerii acestui site. O să încerc să le scriu mai jos, poate dezbatem mai aplicat un pic:

Contra continuării site-ului.

- Activitatea este în scădere, dar poate că se întâmplă și pentru că noi suntem ușor plictisiți de site, așa că alegem ca uneori să nu mai vizităm acest loc. Eu unul nu mai intru chiar zilnic, iar pe forum nu prea mai scriu. Motivele sunt acelea că pe timpul sezonului rece nici așa multe nu prea sunt de discutat (teoretc, că practic se găsesc chestii de discutat), așa că... Deci dacă nu mai este activitate, de ce să ne mai zbatem..?

- Activitatea se sprijină pe umerii numai a unora, de la finanțare la moderare și întreținere. Ori, dacă nu vrem să ne implicăm mai mult și noi, ce rost are să le cerem numai unora să fie implicați iar noi să stăm pe margine și doar să privim? Dacă nu merge, nu merge.

Pentru continuarea site-ului.

- Așa este, activitatea a scăzut de la 3000 de vizitatori pe lună la 1000, cu unele zile foarte slabe din punctul de vedere al prezenței pe site. Dar, pe bune acum, cea mai slabă zi a fost cu 36 de oameni (parcă). 36!!! Sunt mai mulți decât ne strângem la un nud-party pe plajă în cel mai bun an al nostru!!! Este mult chiar și 36! Deci dacă ar fi intrat numai 2 sau 5, abia atunci mă gândeam să luăm în discuție închiderea. Deci site-ul are în continuare succes! :) Nu? Eu zic că are!

- Acest site este o sursă de informare pentru cine dorește să se intereseze de recreerea la epiderma goală!!!. Sunt zeci de subiecte pe forum care au valoarea lor și pe care cred că e ok să le poată consulta cine dorește să încerce nudismul. Deci, dacă s-ar închide s-ar pierde multe informații utile cauzei!

- Site-ul poate fi predat celor care lucrează (le mulțumim) la înființarea unei asociații a nudiștilor, deci impunerea unui termen limită mi se pare făcută în grabă. Poate că înființarea durează mai mult și poate că cei din asociație doresc să preia acest site. Sau poate nu! Dar dacă ar dori preluarea, ar fi ok să nu ne grăbim cu închiderea, ca să aibă timp să preia frâiele finanțării și întreținerii site-ului.

- Site-ul este protejat de orice regulă imbecilă impusă de facebook! Aici nu ne poate da nimeni report, nu ne presează nimeni cu privire la tema discuțiilor și așa mai departe. Oricând se poate trezi un idiot care să dea report la facebook pentru ai știu eu ce se pune acolo, așa că, în orice alt mediu (rețea socială de regulă) suntem la mâna altora. Aici suntem la mâna noastră. De ce să aruncăm ceva atât de valoros cum arfi libertatea de a ne exprima printre oameni care ne împărtășesc opiniile?

Așadar, eu zic să dezbatem! 

Să ne mai gândim!

Gând bun!

Contra continuării site-ului.

- Activitatea este în scădere, dar poate că se întâmplă și pentru că noi suntem ușor plictisiți de site, așa că alegem ca uneori să nu mai vizităm acest loc. Eu unul nu mai intru chiar zilnic, iar pe forum nu prea mai scriu. Motivele sunt acelea că pe timpul sezonului rece nici așa multe nu prea sunt de discutat (teoretc, că practic se găsesc chestii de discutat), așa că... Deci dacă nu mai este activitate, de ce să ne mai zbatem..?

Comparatia era intre luna aprilie 2016 si cea din 2017 cry

Pentru continuarea site-ului.

- Așa este, activitatea a scăzut de la 3000 de vizitatori pe lună la 1000, cu unele zile foarte slabe din punctul de vedere al prezenței pe site. Dar, pe bune acum, cea mai slabă zi a fost cu 36 de oameni (parcă). 36!!! Sunt mai mulți decât ne strângem la un nud-party pe plajă în cel mai bun an al nostru!!! Este mult chiar și 36! Deci dacă ar fi intrat numai 2 sau 5, abia atunci mă gândeam să luăm în discuție închiderea. Deci site-ul are în continuare succes! :) Nu? Eu zic că are!

Daca te gandesti cat de greu este sa aduni 10 oameni la o intalnire RONUDISM, atunci poti spune sa site ul are mega succes laughing dar trebuie sa vedem cum sta treaba in comparatie cu alte site uri de nudism.

- Acest site este o sursă de informare pentru cine dorește să se intereseze de recreerea la epiderma goală!!!. Sunt zeci de subiecte pe forum care au valoarea lor și pe care cred că e ok să le poată consulta cine dorește să încerce nudismul. Deci, dacă s-ar închide s-ar pierde multe informații utile cauzei!

Din acest motiv forumul poate fi indexat de google si este public. Este bine ca lumea sa aiba acces la informatii. Am incercat, pe cat posibil, sa postam informatiile si in sectiunea turism de pe www.ronudism.ro  

- Site-ul poate fi predat celor care lucrează (le mulțumim) la înființarea unei asociații a nudiștilor, deci impunerea unui termen limită mi se pare făcută în grabă. Poate că înființarea durează mai mult și poate că cei din asociație doresc să preia acest site. Sau poate nu! Dar dacă ar dori preluarea, ar fi ok să nu ne grăbim cu închiderea, ca să aibă timp să preia frâiele finanțării și întreținerii site-ului.

Timp este pana in decembrie sa discutam. Decizia mea era doar pentru comunitate.ronudism.ro. Am considerat ca o combinatie intre www.ronudism.ro si grupul de facebook este suficient pentru 36 de vizitatori/zi. Gazduirea este platita pana aproape de sfarsitul anului si pana atunci nu se modifica nimic. Sunt persoane care au donat si facem tot ce este posibil sa tinem site ul online pana la sfarsitul perioadei de plata.

- Site-ul este protejat de orice regulă imbecilă impusă de facebook! Aici nu ne poate da nimeni report, nu ne presează nimeni cu privire la tema discuțiilor și așa mai departe. Oricând se poate trezi un idiot care să dea report la facebook pentru ai știu eu ce se pune acolo, așa că, în orice alt mediu (rețea socială de regulă) suntem la mâna altora. Aici suntem la mâna noastră. De ce să aruncăm ceva atât de valoros cum arfi libertatea de a ne exprima printre oameni care ne împărtășesc opiniile?

Cred ca acesta este cel mai mare dezavantaj a unui grup de facebook. Lipsa controlului. Avantajul este ca totul este mult mai simplu acolo. 

"www.ronudism.ro"

Pe www.ronudism.ro nu sunt la fel de multe detalii despre unde se poate face nudism (de ex. Golful Francezului nici nu e menţionat), cum anume se ajunge acolo, care-s condiţiile, şi nici ce informaţie este nu e la zi.

Apoi, dacă grupul va fi doar Closed şi nu Secret se va putea vedea că sunt membru, ceea ce e inacceptabil (sau ar trebui să-mi fac ceva cont fals de FB special pentru asta, ceea ce e destul de aiurea, pe lângă că mă pot trezi cu el şters oricând dacă mă raportează vreun "binevoitor"). Nu suntem la nivelul ăla de acceptare în România încât să-ţi poţi permite să afle oricine te caută pe FB că eşti într-un astfel de grup, deci nu cred că va fi lume acolo nici măcar cât în forum dacă grupul nu e secret. (Pe de altă parte, dacă grupul e secret nu-l găseşte lumea direct pe FB, dar asta nu cred că-i o catastrofă - se poate pune o adresă sau un formular de contact pe www.ronudism.ro unde să facă oamenii cereri să fie adăugaţi în grup.)

Am intrat si eu in grupul de pe FB, dar constat ca e absolut plin(in procent de minim 70%)cu persoane si profiluri care nu au nicio legatura cu nudismul. Ar trebui moderat, ca nu-s asa de multi. E pacat. :-)

Este păcat dacă se va închide acest site, eu am intrat aproape zilnic, într-adevăr nu este activitate mai deloc, dacă sunt 3-4 persoane on-line și spui un ”salutare” te poți considera un norocos dacă îți răspunde cineva în câteva ore. 

Eu cred că este nevoie de o altă abordare, un nou look, astfel încât să îl facem mai atractiv, Sorin a făcut și face multe pentru acest site, dar are nevoie de ajutor, altfel orice lucru început frumos și care nu este întreținut va sfârși rău.

Interesant că cu toții ne dorim mai mult, să se întâmple ceva, dar nimeni nu face nimic, cunoașteți celebra remarcă ” să facă statul” 

Speranța moare ultima, poate un un chat mai interactiv, un video chat, ceva ce te aduce mai aproape, cel puțin pe moment.

Sorine, care „alte site-uri de nudism”? Eu habar nu am de alt site. :)))) Nici pe ronudism.ro nu intru decât odată la 4 ani. 

noi-nud.ro si truenudism.com daca selectezi sa ti arate doar userii din Romania :D

Ai vrut sa spui ca pe ronudism;ro intri zilnic :P Acolo nu prea ai avea de ce sa intri pentru ca, din pacate, nu se publica ceva destul de des incat sa atraga lumea la vizite dese.

@Antena: Nu este secret, este closed, ceva de genul. Adica nu se vede pe profilul tau ca esti membru pe grup. Cred ca se poate seta si secret dar parca acolo nu merge deloc linkul si trebuie doar sa adaugi singur oamenii

@Sicko: O perioada aprobau si membrii cine sa intre imn grup si cred ca sunt ceva persoane cu nume dubioase dar am exclus pe cei care comenteaza ceva aiurea, de genul "cand ne vedem sa ne culcam" :) in rest, daca au fost cuminti, i am lasat in pace chiar daca au nume cu swing in descriere

"www.ronudism.ro"

Nu ştiu dacă se vede direct pe profilul meu sau nu, dar clar se vede dacă intri pe pagina grupului. Doar mesajele sunt ascunse acolo, membrii nu. Iar grupul Closed poate fi găsit cu search. Deci tot e public disponibilă informaţia, chiar dacă nu fix pe pagina mea. Asta ziceam că e inacceptabil. Şi da, la Secret tre' să adaugi manual, tocmai despre asta vorbeam să fie formular de cereri undeva pe ronudism.ro.

Probabil ca a scazut numarul de accesari si din cauza faptului ca unele sectiuni nu functioneaza si datorita faptului ca majoritatea membrilor prefera sa-si protejeze profilul astfel incat sa nu-i deranjeze nimeni.

Cred ca atata timp cat in cadrul comunitatii membrii se trateaza intre ei ca si cum nu toti membrii sunt nudisti, si-si protejeaza profilele (cu toate ca pentru a deveni membru al comunitatii trebuie sa ti se aprobe profilul), atata timp cat nu exista comunicare si ne ascundem "dupa deget" unii de altii, numarul de vizitatori va scadea, iar site-ul va muri. Zic si io!

Depinde pentru ce crezi că ar trebui să fie saitul. Dacă focusul e pe profiluri şi poze înseamnă că saitul e fie pentru voyeurism, fie pentru facilitat întâlniri în cerc restrâns, hai să zicem "pentru a face nudism împreună". Dar dacă forma principală de nudism promovată e asta în cerc restrâns, pe discuţii individuale, în locuri izolate, ascunse, după copacul nuştiucare de pe muntele nuştiucare, asta e fix formula care păstrează nudismul neacceptat şi acoperit de ruşine în România - fuga şi ascunderea asta în locuri sălbatice, în loc de a folosi ştrandurile şi plajele cu caracter nudist cât de cât cunoscut sau semi-oficial, pentru ca măcar pe ăla să şi-l păstreze, dacă nu să devină oficial-oficial. Idem discuţiile despre locuri de nudism în străinătate: dacă te duci în străinătate, felicitări şi distracţie plăcută, dar înseamnă că abandonezi proiectul de face prezenţă continuă în locurile specifice din România şi de a face nudismul cât mai acceptat şi la noi. Nu e o acuzaţie, e o realitate seacă: dacă nu se vede cererea la nivel de România, dacă toţi doritorii fug în sălbăticie sau în străinătate, nu ne vom apropia de niciun statut oficial şi nici eventualii investitori nu vor vedea rostul unor proiecte nudiste de ştrand/sat de vacanţă/plajă.

Nici măcar în capitala țării nu exista un centru cu un program Fkk. Măcar o zi pe săptămână. 

"www.ronudism.ro"

Da, păi ăla ar fi putut fi un început timid cu zona de saune de la Therme, că la mama lor acasă face parte din normalitate, dar n-au văzut semne că ar fi cazul să vină cu aşa ceva aici, aşa că s-au adaptat total la (in)cultura noastră.