Forums  ›  RONUDISM FORUM  ›  ZONA FAMILIILOR

Nuditatea si copii

Din cartea "Understanding Sex"

"Young children may also be curious about what parents or older brothers and sisters look like without clothes. This curiosity is normal and there is no evidence that it will lead to voyeurism in later life - on the contrary, there is evidence which suggests that peeping Toms have had fewer opportunieis than sexually healthy adults of seeing members of the family or other people without clothes. There is also no evidence to suggest that children will suffer any harm in families that take nudity for granted.

However, this does not mean that previously modest parents should suddenly invite their children into the bedroom or bathroom. This may only confuse children and make them think that nudity is something special. Equally, parents must not be overstrict about privacy and make a fuss if children accidentally burst in while they are bathing. Again, children will only think that nudity is special or even that the naked body is ugly or something to be ashamed of.

It certainly does not harm children either if they come into their parents' bedroom occasionally, but it's much better for this to be a special treat rather than something that happens every day. Small children, especially, may feel rejected when their parents do want to be alone in the bedroom together. Children are unlikely to feel unloved, however, if parents have a lock on the bedroom door and explain that adults sometimes like to be private and that children should knock on bedroom and bathroom doors."

De pe site ul mamicile.ro

"Curiozitatea copilui trebuie tratata cu naturalete. Chiar daca incearca sa da buzna in baie, peste tati, nu inseamna ca face ceva rau. Pur si simplu incearca sa invete cate ceva despre lumea care il inconjoara, maia les ca pe la 3 anisori incepe sa sesizeze diferenta intre sexe si este curios sa vada prin ce difera sexul opus.  Si cu cat i se ascunde mai mult ceea ce vrea sa afle, cu atat curiozitatea este mai mare, la fel ca si "ceata" din mintea lui. Tocmai de aceea, situatia trebuie rezolvatacu tact, printr-o discutie care sa puna la punct intrebarile si nelamuririle copilului. Discutia trebuie sa traseze o linie clara intre ceea ce este permis si ce nu. De exemplu, baieteii au voie sa intre in baie cu tati, fetitele nu. Astfel se traseaza reguli pe care copilul le va respecta nu numai acasa ci si la gradinita, la scoala, in cercul de prieteni."

Articolul "Putem aparea dezbracati in fata copiilor nostri?"

"www.ronudism.ro"

Din declaratiile psihologilor, copii de nudisti se dezvolta la fel de bine ca un copil "textilist" doar cu anumite imbunatatiri referitoare la imaginea de sine, increderea si nu mai stiu exact restul.  Din pacate nu mai gasesc articolul din presa cu aceste declaratii. 

Exista pe site nudisti care si-au crescut copii de mici in spiritul nudismului, si acum acei copii sunt deja adulti?

Ar fi interesant de ascultat parerea lor sau a copiilor nudisti care sunt acum adulti Smile

probleme = absolut nici una , totul e normal

Stiu ca sunt vechi topic-urile dar am descoperit de curand site-ul!Eu am fost obisnuit de acasa cu nudismul.Ai mei nu se fereau absolut deloc nici in casa, nici la mare.Cand eram mai mic aveam o oarecare curiozitate, apoi mi se parea totul absolut normal.

Eu unde mergeam la sauna era foarte multi copii si chiar erau ceva normali pentru părinți pentru ei sa fie nud.asta am vazut si se mai uitau uni copii care erau mai curioși dar era totul normal