Forums  ›  RONUDISM FORUM  ›  DISCUTII GENERALE

Nudism urban

Salut.

Ce părere aveți despre persoanele care se dezbracă și fac poze nud cu decor urban?

Este aceasta doar un act de exhibiționism, are ceva de a face cu nudismul? Voi cum vedeți aceste manifestări?

Este un act de celebrare a nudului uman sau o manifestare undeva la marginea perversiunii erotice de care ar trebui să ne dezicem?

Știți oameni care au făcut și la noi fotografii nud în orașe? 

cool sealed wink

Salutare. Cred ca nu are legatura cu noi....parerea mea. Eu, unul, ma dezic. 

Salut! Cred ca este mai mult o forma de arta, ce am vazut in poza. Nudismul din pt meu de vedere inseamna relaxare. Nu as putea sta relaxat in intersectie :))

As presupune ca depinde de context. Cred ca exista o anume doza de exhibitionism, dar asta nu mi se pare nociv in conditiile in care actiunea este oarecum organizata/acceptata.

De pilda, un astfel de eveniment, la care ne-a batut vag gandul sa participam, este World Naked Bike Ride. Desigur, asta se petrece intr-un oras mai european decat Bucurestiul. Fotografia din mesajul postat de ElefantulEugen poate fi de la un eveniment precum WNBR.

Dincolo de aceste evenimente (si fotografiile lui Spencer Tunick) lucrurile sunt foarte complicate, iar in cazul in care nuditatea e doar din partea catorva persoane mai exista si o delimitare destul de puternica intre sexe. Adica un barbat gol sau semi-dezbracat (ori cu body-paint) in mediul public obisnuit este perceput ca fiind mai amenintator decat o femeie in conditii similare.

In sfarsit, nu cred ca la noi in tara este posibil vreunul din evenimentele de acest gen - impresia mea este ca majoritatea romanilor sunt mult prea puritani in aceasta privinta.

Fotografiile facute de Spencer Tunick  pot fi incadrate ca arta fotografica urbana cu multimi de oameni. Eu zic ca avem pra multe prejudecati , pastram cutume vechi, Corpul uman nud prin excelenta e ceva frumos o creatie a naturii din care facem parte. 

Personal accept aceste fotografii ca pe ceva normal si nu le consider exhibitionism, dar asta e parerea mea pur personala, fiecare e liber sa gindesca cum vrea 

soare

As presupune ca depinde de context. Cred ca exista o anume doza de exhibitionism, dar asta nu mi se pare nociv in conditiile in care actiunea este oarecum organizata/acceptata.

De pilda, un astfel de eveniment, la care ne-a batut vag gandul sa participam, este World Naked Bike Ride. Desigur, asta se petrece intr-un oras mai european decat Bucurestiul. Fotografia din mesajul postat de ElefantulEugen poate fi de la un eveniment precum WNBR.

Dincolo de aceste evenimente (si fotografiile lui Spencer Tunick) lucrurile sunt foarte complicate, iar in cazul in care nuditatea e doar din partea catorva persoane mai exista si o delimitare destul de puternica intre sexe. Adica un barbat gol sau semi-dezbracat (ori cu body-paint) in mediul public obisnuit este perceput ca fiind mai amenintator decat o femeie in conditii similare.

In sfarsit, nu cred ca la noi in tara este posibil vreunul din evenimentele de acest gen - impresia mea este ca majoritatea romanilor sunt mult prea puritani in aceasta privinta.

Corect cele spuse. Suna foarte interesant un eveniment World Naked Bike Ride dar nu se poate la noi. Poate la un moment dat da, acum ne multumim cu comunitatile existente si putinii nudisti existenti.

Fotografia pe care am pus-o era ca să nu ne ducem cu gândul la un individ care aleagă în pielea goală prin parcurile pline cu copii. Adică sugeram ceva de genul WNBR sau poze artistice sau de amatori în care apar oameni goi prin orașe dar fără deranjul celorlalți. 

Opinia mea este că acest tip de nuditate este undeva la granița dintre erotism, exhibiționism și nudism - dacă prin nudism înțelegem într-un context mai larg ideea de a te expune gol altundeva decât în propiul apartament. 

Eu personal nu știu pe nimeni care să fi făcut poze de acest gen la noi, dar am mai întâlnit tot felul de fotografii în aceste ipostaze. Eram curios care este atitudinea noastră - a nudiștilor - față de acest tip de comportament.

:)

Atitudinea mea ca nudist este de acceptare mai ales cand sunt grupuri mari de oameni care realizeaza un pictorial ,sau o parada cum este cea de biciclisti gen  World Naked Bike Ride. Precizez din nou ca asta e parerea mea PUR personala fiecare judeca lucrurile prin propriu sau filtru  CONSIDER CA ACEST gen de manifestari SE POATE CATALOGA DREPT ARTA VEZI   http://www.mediafax.ro/life-inedit/arta-urbana-mii-de-oameni-dezbracati-si-pictati-in-albastru-fotografiati-de-spencer-tunick-in-anglia-video-15524029/foto

soare

https://www.youtube.com/watch?v=BNPfEvX4P8w

soare

acelasi lucru poate atrage mai bine atentia in cazul unor proteste a unor grupuri mari de oameni    https://www.youtube.com/watch?v=fpJr0GzIhuU

soare

Salutare! Eu o vad ca pe o forma de arta nud. Desigur ca presupune si o doza de exhibitionism, altfel ar fi avut loc intr-un cadru restrans, un studio, ceva. Ideea este ca in cadrul unor astfel de manifestari, clar publice, nu ar trebui sa fie deranjanta nuditatea. Pe principiul: nu-ti place, nu te uiti si nu ai ce cauta pe acolo. 

Exhibitionismul in sine, care nu presupune decat a te dezbraca in public si a te expune gol altora (ori pe motiv de fetis ori de dragul de a face ceva nemaivazut, si alte motive ciudate), nu are nicio legatura cu nudismul/naturismul adevarat. Este o copilarie, o ciudatenie de-a unora care sunt avizi dupa publicitate ori like-uri ori nu sunt destul de bagati in seama.

Tema nudismului urban pare a fi o discuție mai veche care intre timp s-a stins (cel puțin pe acest site).

Asa cum spunea Mihai si Cristina - contextul in care apare nuditatea urbana poate face toata diferența. De pilda, o manifestare de acest fel este NY Bodypainting Day. Corpurile umane - individuale sau colective - devin o pânza (human canvas) pe care artiștii o folosesc ca mediu viu de exprimare. Oameni de toate tipurile pot participa la eveniment. Energia care rezulta si jocurile de culori, senzații si emoții sunt incredibile.    

Anul acesta evenimentul a avut loc de curând (https://humanconnectionarts.org/)