Forums  ›  RONUDISM FORUM  ›  DISCUTII GENERALE

Jurnal de concediu - 2018

Ca sa continuam tradita deschisa de Bia&Petre in primul an de RONUDISM, am deschis topicul destinat povestilor despre concediile noastre nudiste si non-nudiste.

Rugamintea este sa precizati: locatia, cheltuieli aproximative, loc cazare, cost cazare, pareri despre conditii, etc.

Va dorim un 2018 plin de concedii minunate si asteptam sa ne povestiti si noua.

"www.ronudism.ro"

Buna e valabil si pt concediul afara sau doar in tara ?

Orice destinatie naturista din tara sau strainatate. Vedem unde ne permitem sa mergem. Cred ca avem surpriza sa fie mai ieftin prin alte tari decat in tara. 

"www.ronudism.ro"

Noi am mers la Koversada- Croatia. Din Bucuresti pana acolo sunt cam 1400 km, prin Ungaria si Slovenia. Ca durata de condus- 15 ore de mers intins. O vila/bungalow acolo pentru o saptamana / 2 persoane / demi pensiune - 780 eur. Vigneta Ungaria si Slovenia cam 20 eur. Complexul are bariera la intrare, 85 hectare, restaurante, supermarketuri. Mancarea este ok, pt toate gusturile, chiar si pt vegetarieni. Complexul are f multa verdeata, maslini, etc. Plaja este cu piatra, ca majoritatea in Croatia, apa f curata, limpede si f calda. Sunt dusuri si toalete peste tot, curate, functioneaza absolut tot la ele. Ca minusuri: nu exista piscina iar mobilierul din camere ar trebui reinnoit. In rest este f multa liniste, lumea civilizata, nu tipa nimeni chiar daca sunt f multi copii. Noua ne a placut. Daca cineva are intrebari...le stam la dispozitie

Noi am fost cazați în Rovinj - Croatia, am închiriat biciclete și am mers zilnic în Valalta, în prima zi ca după drum mai obosiți ne-am gândit sa mergem undeva putin mai aproape în stațiunea Amarin si surpriza, ajunsesem  într-o zona unde se practica swingul. In Valalta ne-a plăcut,au piscine, loc de joaca pt copii, ce ne-a mirat faptul ca am putut intra liniștiți pe biciclete fără sa plătim intrare, probabil au crezut ca suntem cazați în camping.

La sfârşitul lunii aprilie din 20 pana pe 29 voi merge în Tenerife şi fuertaventura cost bilete de avion 220 de euro cazare 150 de euro 4 zile în Tenerife  zona el medano 4 zile în fuertaventura zona dunele din coreleje atat va pot spune momentan restu poze si impresii după ce mă voi întoarce !

Multumim mult pentru informatii si postari. Asteptam vesti in continuare cat mai detaliate.

@

"www.ronudism.ro"

Momentan nu doar ce am citit pe net la fel si cu pozele , dar promit ca voi detalia la întoarcere cu lux de amănunte însoţite si de poze de la fata locului .

Multumim mult pentru informatii si postari. Asteptam vesti in continuare cat mai detaliate.

@

Avem cateva poze. Daca imi spui unde sa le trimit, cu mare placere

Noi am fost cazați în Rovinj - Croatia, am închiriat biciclete și am mers zilnic în Valalta, în prima zi ca după drum mai obosiți ne-am gândit sa mergem undeva putin mai aproape în stațiunea Amarin si surpriza, ajunsesem  într-o zona unde se practica swingul. In Valalta ne-a plăcut,au piscine, loc de joaca pt copii, ce ne-a mirat faptul ca am putut intra liniștiți pe biciclete fără sa plătim intrare, probabil au crezut ca suntem cazați în camping.

Super. Daca poti sa ne spui si un cost: cazare, daca preturile difera cu mult de Ro (la terase dar si magazine). 

Din cate am vazut este plaja de nisip, asa este?

@

"www.ronudism.ro"

Super. Daca poti sa ne spui si un cost: cazare, daca preturile difera cu mult de Ro (la terase dar si magazine). 

Din cate am vazut este plaja de nisip, asa este?

Salut!, in zona Rovinj, Valalta, Amarin, nu au plaje de nisip, plajele sunt stancoase sau zone de plaja cu pietris, noi ne-am cumparat papuci speciali si rogojina cu burete. Cazarea ne-a costat 525 euro 5 nopti, inchiriatul bicicletelor a costat 35 kuna - 21 ron, 1 cupa de inghetata 1,5 kuna - 9 ron,  la terase am platit peste tot cu cardul, preturile  la terase sunt parca asemanatoare ca la noi, normal conteaza in ce zona mananci, oricum masa ne-a costat mai putin in Croatia decat in Grecia. O zi am rezervat-o plimbarii la Venetia, am plecat in croaziera cu un vas ne-a costat 500 Kuna de pers- 310 ron. Mult am dat la tronsoanele de autostrada, plata cu cardul, dupa un calcul cred ca ne-a dus 600 ron dus- intors.

Salut,

Interesant. Multumesc mult de detalii, chiar aveam nevoie si poate mai sunt alte persoane interesate de destinatiile din Croatia si nu numai.

Prima vacanta va fi in perioada 26.05 - 03.06 la Nisipurile de Aur. Cazarea intr-un bungalow din campingul Laguna aflat langa plaja de nudisti. Pentru aceasta periada cazarea costa 203 Euro un apartament (am facut rezervarea).

O a doua vacanta la sfarsit de iulie, inceput de august undeva in Grecia. Inca nu am ales locatia.

La mine al doilea concediu va fi pe coasta de azur  iar in septembrie ma gandesc sa merg in ibiza . 

Am rezolvat si cu a doua vacanta. Mergem in Corfu la vila Atrides http://www.villaatraides.com/ in perioada 12-25 august.

Am rezolvat si cu a doua vacanta. Mergem in Corfu la vila Atrides http://www.villaatraides.com/ in perioada 12-25 august.

Doar pentru cupluri. Nu ma asteptam la asa ceva in Corfu . nu ca ar fi un lucru rau :) 700 euro - 7 nopti , la fel nu e rau . arata bine. 

Ne vom întâlni la... poarta. Noi vom fi la Villa Atraides in perioada 30.07-13.08!

Noi plecem la sf lunii iunie in thassos,este cineva dispus sa ne insoteasca?

Buna, unde mergeți mei exact. 

@

Noi mergem in ultima saptamana din iunie si prima din iulie in costinesti ...golf...,,, poate si prin eforie ..2mai../mai vine cineva in acea perioada la mare? ;;doar cupluri;;;.

N-am fost. Dar mi-a fost recomandat de cineva care a fost.

S-ar putea să merg eu în golf la inceput de iulie (ador golful), doar că nu vom fi cuplu,ci un...triolaughinglaughing.Merg cu doua fete dupa sesiunea de examene,sunt studente.Initial am merge in august,eu cu ale mele,la cort,ele cu ale lor...Vor sa faca ceva deosebit in vara asta.Cand le aud vorbind de tiroliana,de salt cu parasuta,de bungee jumping, mi se ridica parul pe spinare sealed.Asa ca,mai bine vin cu mine in golf ca nu li se intampla nimic coolsmile.Ramane sa vedem cand,mai exact...(una va face practica 2 saptamani,dar nu stie perioada).Sa avem zile faine!!

Ok

Nu stiu in ce categorie sa incadrez intrebarea , deci ... incerc aici .  Ce zona din europa ( cu litoral) am putea alege daca vom fi nevoiti sa plecam doar dupa 15 septembrie ?   Unde am mai putea face plaja si daca se mai poate face undeva ? 

@ Napoca

Mediterana. Partea de nord merge pina la 1 octombrie daca e vremea buna - Grecia, Malta, Mallorca... Dupa 1 octombrie Cipru este excelent pina in noiembrie. Noi preferam Cipru pe la jumatatea lui octombrie, dar in Cipru nu am gasit zona nudista. Am citit ca ar fi ceva in partea de nord a insulei care este turceasca, dar n-am fost acolo.

Intr-o insula din grecia mai la sud , ai de unde alege .

Noi mergem in ultima saptamana din iunie si prima din iulie in costinesti ...golf...,,, poate si prin eforie ..2mai../mai vine cineva in acea perioada la mare? ;;doar cupluri;;;.

E posibil ca în 21 - 24 iunie să fiu și eu prin Golf. Nu m-am decis încă.

@ Napoca

Mediterana. Partea de nord merge pina la 1 octombrie daca e vremea buna - Grecia, Malta, Mallorca...

Eu știu că în Malta nu se poate face nudism...

@ Napoca

Mediterana. Partea de nord merge pina la 1 octombrie daca e vremea buna - Grecia, Malta, Mallorca...

Eu știu că în Malta nu se poate face nudism...

Eu intelesesem ca intrebarea era despre locuri unde se poate face plaja in septembrie - octombrie nu doar despre plaje pentru nudisti.

Naturist Angel Club, Rodos! E cel mai bun loc unde am fost pina acum, ca dotări și preț. E un pic izolat, eu am inchiriat o mașină, 430€, 15 zile, dar sint și autobuze. Pt plaja va recomand Mandomata, la capătul sudic al plajei Faliraki. Foarte frumoasa, cu de toate, inclusiv wi-fi pe toată plaja!

Nu stiu in ce categorie sa incadrez intrebarea , deci ... incerc aici .  Ce zona din europa ( cu litoral) am putea alege daca vom fi nevoiti sa plecam doar dupa 15 septembrie ?   Unde am mai putea face plaja si daca se mai poate face undeva ? 

Multumim pentru raspunsuri 

Cum merge inceputul de sezon pe litoralul romanesc?

"www.ronudism.ro"

Am optat intr-un final pentru insula Rhodos , Faliraki . O vila  cu chicineta , fara optiuni de masa.  Din cate am citit pe diverse forumuri si site-uri , acolo ar fi plaja recunoscuta oficial pentru nudism .  Partea mai grea pentru noi abia acum incepe . Neavand masina personala , va trebui sa gasim mijlocul de transport cel mai avantajos . Timp avem destul :)   Rezervarea e facuta oricum. 

Sa aveti concediu placut. Asteptam pareri dupa ce va intoarceti.

"www.ronudism.ro"

Vama Veche - La Biblioteca sunt mult mai putini nudisti decat anul trecut, cativa ingramaditi spre partea stanga. Au aparut umbrelute si pe partea de plaja care pana acum era libera (in stanga plajei la Biblioteca) Vreo 10 nudisti si pe aceasta bucata de plaja. In zona "dincolo" si mai putini nudisti.

"www.ronudism.ro"

Am optat intr-un final pentru insula Rhodos , Faliraki . O vila  cu chicineta , fara optiuni de masa.  Din cate am citit pe diverse forumuri si site-uri , acolo ar fi plaja recunoscuta oficial pentru nudism .  Partea mai grea pentru noi abia acum incepe . Neavand masina personala , va trebui sa gasim mijlocul de transport cel mai avantajos . Timp avem destul :)   Rezervarea e facuta oricum.

Chestia asta cu "oficialul" ţine de cât de insistent s-au prezentat nudiştii în câteva locuri de-a lungul timpului. În rest, din ce informaţii găsesc online, nici la greci nu există protecţie legală şi în majoritatea locurilor (şi din ce în ce mai mult) te poţi trezi cu greci nervoşi care-ţi fac scandal sau cu plaje ocupate de textilişti deşi acum N ani erau nudiste. În foarte puţine locuri există nivelul ăla de tradiţie încât să poţi sta liniştit, iar de plaje organizate oficial de asociaţii naturiste n-am auzit nimic. Mai scapi dacă închiriezi maşină şi îţi cauţi plaje mici şi izolate, mai ales pe insule, nu pe continent. În rest, plaje cu statut oficial cred că abia mai la vest, în Croaţia.

Din faliraki mai ai cam 2 km de mers pana la plaja de nudisti , e cam cu pietre plaja si mici portiuni de nisip , cand am fost eu in 2016 existau si dusuri pe plaja , per ansamblu a fost ok plaja !

Maine după amiază planuri de o ieșire nud pe plaja

Din faliraki mai ai cam 2 km de mers pana la plaja de nudisti , e cam cu pietre plaja si mici portiuni de nisip , cand am fost eu in 2016 existau si dusuri pe plaja , per ansamblu a fost ok plaja !

Multumim

oricand cu placere 

2 Mai.

Și anul ăsta am mers la 2 Mai. Cred că suntem mai degrabă genul acela de oameni care au îmbătrânit prea devreme, nouă ne place să revenim în același loc, unde ne simțim bine (totuși) e lume bună și totuși liniște.

Plaja a fost destul de aglomerată, ba chiar pot spune că după 30 iulie încolo a fost chiar foarte aglomerată, căci nici nu mai aveam loc de 2 rogojoni, puneam numai una peste care înghesuiam 2 prosoape. Lume bună, cu unii mă știu (din vedere) de ani buni. În afară de un cuplu care efectiv s-a luat la cafteală pe plajă (cu urlete și palme și tot tacâmul), plaja a fost populată de oameni de bizuială. Nu prea au fost textiliști. 

Din păcate, în urma furtunilor care au fost pe mare și a vremii total nefavorabile pe alocuri, la mal s-au strâns foarte multe alge. Ca să intri în apă trebuia să înaintezi vreo 15 metri prin acestea - o senzație cel puțin interesantă dar totuși dezagreabilă. Desigur, autoritățile tratează cu maximă silă zona aia de plajă, nimeni niciodată nu a intervenit ca să remedieze cumva disconfortul. 

Faza pozitivă este că încep să se strângă aici tot mai multe persoane tinere, unii par la primele experiențe. Unii dintre cei în vâsrtă sunt foști nudiști care acum au devenit parțial sau total textiliști, dar care vin în continuare la plaja de nudism. Se pare că înțeleg greșit această activitate, de ca și cum ar fi un concurs de frumusețe. 

Una peste alta, alături de Golful Francezului din Costinești, plaja asta este favorita mea. 

Vama Veche.

Am făcut nudism în zona plajelor Cherhana și Plaja de carte. Aici situația plajei este mult mai bună, atât din punct de vedere natural (nu există alge) cât și a atenției pe care cei care au plaja în îngrijire o acordă curățeniei și confortului turistului. 

Plaja a fost și aici foarte aglomerată, cu mulți nudiști (practic, în zonele unde stăteam eu erau exclusiv numai nudiști), lume bună, agitație, muzică dar și destul de mulți voyeuri.

Dezavantajul plajei din Vamă este că aici vin în perioada asta foarte multți cunoscuți, ceea ce pentru mine nu ar fi o problemă, dar pentru iubita mea ar fi, așa că nu am venit de prea multe ori pe aici.

Oricum, impresia de final a fost una eminamente pozitivă, pare că nudismul în Vamă redevine ceea ce ar trebui să fie. Bine, eu vin aici de numai vreo 18 ani, dar am înțeles că erau vremuri în care puteai face nudism oriunde doreai în Vamă, nu am cum să verific dacă așa este, dar dacă pe viitor așa ar deveni nu cred că s-ar supăra niciunul dintre nudiști. :)))

In anii 90, in Vama sin 2 Mai , de la Micul golf pana la tabara, erau numai nudisti. In Vama era o carciuma pe plaja, acoperita cu stuf, unde te intampina o placuta cu mesajul" Accesul intezis prostilor"..;)..Pacat ca nu s-a respectat. 

..ma bucur ca plaja de la Nudybar a ramas frecventata mai ales de nudisti, precum si de vestile bune din Vama.. Dar revenirea nudismului ca preponderent va fi grea..;)..Si eu am inceput la 2 Mai, acolo vin nudisti cu state vechi,chair si  cu famillii cu membrii chiar la a doua generatie si oameni in general ok, fara gay ostentativi si exhibitionisti  ce incearca sa gaseasca prozeliti, fara voyeuri ostentativi sau agresivi , etc...;)..Pe vremuri, plaja era mult mai larga, erau dusuri pe plaja, ,functiona carciuma Nudy Bar ( cu toaleltele sale turcesti), uneori se organizau si concerte, muzica si consum pana dmineata, atmosfera boema, misto. De ceva vreme cred ca bucata respectiva de plaja nu este inchiriata sau concesionata de nimeni.

Plaja era mult mai larga, se putea intra cu utilaje pe plaja chiar dinspre tabara, pe lnga cazemata si se curatau algele..Acum cred ca este o problema tehnica..;)..Poate daca se va largi plaja, daca plaja se va inchiria de cineva care sa doreasca dezvoltarea sau macar pastrarea turistilor nudisti, lucrurile se vor schimba..;).

2 Mai poate deveni, ca si Costinestiul- Golf, un loc cu nudism civilizat si preponderent In vechea zona de practicare.

Bineinteles,, mai raman plajele salbatice, mai greu accesibile pentru voyeurii de weekend, cum ar fi Portita, Sf. Gheorghe sau Sulina.

Cele bune

Ultimul concediu de relax bate la usa pe 13 septembrie Voi pleca in mykonos pana pe 19 scurt dar nu pot mai mult din cauza ca am putine zile de concediu . Cazarea va fi in campingul paradise beach . Poze si impresi la intoarcere !