Forums  ›  RONUDISM FORUM  ›  NUDISM IN ALTE TARI

Hoteluri aproape de plaje pentrNudism in Bulgaria

ciao tuturor,am dori vara asta sa merge in Bulgaria la o plaja pentru nudiști cu apa curată,plaja curata și oameni ok,Cum se numesc plajele?si hoteluri in apropierea lor?:)multumim

Salut.  Acesta este cel de-al patrulea an in care ma duc la vecinii nostrii bulgari (Golden Sands) pentru a face plaja la nudisti. Cel mai apropiat hotel de plaja de nudisti se numeste GLARUS. Plaja este situata in nordul statiunii, chiar in capat. In ce perioada doriti sa mergeti acolo ? V-am atasat o harta cu statiunea Golden Sands unde puteti vedea amplasamentul celor mai apropiate hoteluri si plaja de naturism. :)   Daca doresti informatii suplimentare, ma poti aborda in privat .

Super ,multumim pentru informați,dorim sa nergem anul acesta prin iulie pe la sfarsit

Buna! In Albena, in sudul statiunii este hotelul Gergana chiar pe plaja. In dreptul hotelului nu se practica nudismul, dar mai la sud,  la vreo 50-100  in dreapta hotelului, este plaja de nudisti dintre Albena si Kranevo.

-plusuri: apa curata, oameni ok, salvamari care izgonesc cateodata ..vouyeurii textilisti; are un aer de plaja salbatica, dar totusi nu departe de civilizatie..;)

-minusuri: nu sunt prea multe facilitati pe plaja de nudisti,, respectiv nu exista un beach-bar sau vreun resturant, toalete, sezlonguri cu umbrele  sunt doar cateva. Pentru masa si alte nevoi insa,  in 5-10 min. ajungi la hotel..;)

Am fost si la Nisipuri. La Laguna beach, plaja pentru nudism conditiile sunt misto, cu sezlonguri si umbrele, restaurant-bar langa, patronii au grija sa alunge fotografii ocazionali, gastile de baieti textilisti, nudistii voyeuri..care isi muta locul in functie de ...priveliste, etc.Putini textilisti, in general femei topless, mai precis. Baietii textilisti  care vin singuri, fara partenere nudiste , sunt studiati cumva discret de cei de la restaurant, administratorii plajei si daca au un comportament ciudat sunt izgoniti. marea majoritate familii/cupluri de nudisti.

Uneori vin si chelnerite si servesc comenzi la sezonguri.  Exista si un cort pentru amatorii de masaj ( care nu se face nud, probabil measeuzele au avut si experiente neplacute), sunt si toalete, dusuri. Conditii civilizate pentru nudism pe aceasta plaja,  cu multe clase peste orice plaja din Romania unde se practica nudismul.

In schimb , hotelul Gergana din Albena este cu 10 clase peste hotelul Glarus din Nisipuri.

La Glarus orarul pentru servit masa  era de o ora si jumatate sau doua, pentru toti turistii din hotel, mai multe serii; uneori la o doua serie nu prea mai gaseam  mare lucru de mancare. Am prins o perioada in care erau foarte multi rusi, cam de proasta calitate, betivi, galgiosi, pusi pe cearta .. Coada mare la lift, coada mare seara sa prinzi o bautura..

Daca stati mult la plaja si la hotel doar mergeti sa dormiti, recomand Nispurile. Tot la Nisipuri a spus cineva  pe un forum ca exista posibilitatea de cazare la  bungalow.

Daca doriti putina salbaticie pe plaja, dar conditii mai ok de cazare si masa ,puteti incerca hotelul Gergana din Albena.

Vacanta placuta!!!..;)

Salutari.

Noi mergem de regula mai la sosea in Kranevo (este o pensiune unde ne simtim foarte bine dar este langa drumul national/european, deci departe de plaja) si mergem cu masina fie la plaja dintre Albena si Kranevo fie la Nisipurile de Aur. Avantajul mersului cu masina e ca poti lua mai multe cu tine (in special apa).

Fiecare plaja are avantaje si dezavantaje:

La Nisipuri este mult mai bine organizat si marcat, gardulet, semne cu costum taiat, tot ce trebuie (inclusiv am vazut cum salvamarul a gonit niste voyeuri care vroiau sa ramana imbracati), in schimb faleza alaturata este destul de inalta deci soarele "apune" mai ceva mai repede (ma rog, se piteste dupa faleza). A si este si un barulet relativ aproape de unde ocazional mai vin picoli/picolite si poti comanda la sezlong bauturi sau gustari.

A, alta vaga problema este ca drumul intre Glarus si plaja trece prin apropierea statiei de epurare deci functie de cum bate vantul... sunt anumite izuri. Nu au ajuns niciodata pana la plaja insa, e doar ceva ce intalnesti in drum.

La plaja dintre Kranevo si Albena au disparut semnele acum cativa ani, se practica nudismul dar e mai amestecat (in general, din cate imi amintesc intre posturile de salvamar 28 si 30 se practica). Nu este la fel de bine organizat (dar nu e plaja pustie!), barulet e doar mai la distanta (pe la imbracati, parca) in schimb e terenul mai plan deci apusul vine mai tarziu.

Separat de acestea mai este o statiune la sud de Varna (vreo 20km, parca), Kamcia, unde este plaja pustie dupa ce treci printr-un rau. Privind spre aval (raul se varsa in mare, e cam cat Dambovita sa spunem) pe stanga este statiunea, pe dreapta e rezervatia naturala fara nicio constructie si cu plaja salbatica. Este foarte pitoresc, zona semi-salbatica, padure-maracini-plaja-mare. Plus un rau care se varsa in mare, cum nu vezi chiar oriunde. *NU* se poate campa in rezervatie/pe plaja (cred ca mai patruleaza cineva ocazional, nu am vazut niciun cort). Avantaje: plaja salbatica, mai mult sau mai putin pustie (aproximez 4 oameni/km; ne-am plimbat pe jos o gramada), nisip ok (ocazional cu alge, crengi etc dar nu chiar nepracticabil). In general accesul in apa imi pare relativ facil, mai multe decat (de pilda) la Nisipuri.

Dezavantaj: salbatic, deci trebuie totul cu tine, nu exista salvamar, plus drumul intre statiune si plaja implica traversarea raului prin "vad", apa are cam 1m si curentul se simte destul de bine, nu-i problema pentru adulti, cu copiii ar fi mai complicat.

Scuze ca am raspuns putin pe langa subiect, stiu ca intrebarea originala a fost despre hotel dar ne-am gandit sa mai impartasim din ce am descoperit.

Multumim pentru informatii. Vom merge si noi la bulgari cat de curand. Voi posta mai incolo si perioada, poate mai luam pe careva in masina.

@MihaiSiCristina: La Kamcia am fost acum ceva multi ani tot asa cu ideea ca mi-o vandusera pe situri ca statiune de nudism. Nudism am facut atunci si intradevar nu era foarte aglomerata, dar nu e statiune de nudism. Asta a fost statiunea tineretului comunist sau asa ceva la Bulgari pe vremuri, si inca atunci cand am fost eu se pastra obiceiul sa vina grupuri mari de "tineret" adica pustime cu scoala, din Rusia. Numai rusa auzeai peste tot, inclusiv la restaurante unde desigur toti bulgarii vorbeau si ei rusa ca stiau....li s-a parut foarte ciudat ca din moment ce suntem straini pe acolo suntem alta natie decat rusi.....

Nu ne-a deranjat nimeni, dar ne-am dus departe de restul oamenilor "normali" care se cam uitau ciudat de departe la nudism ca parea ca nu mai vazusera asa ceva, si desigur am fost singura familie de nudisti din Kamcia.....probabil penru ca pe vremea aia eram cu copii mici, blonzi si fara inhibitii, li s-o fi parut ca om fi vreo natie ciudata de prin vest si nu s-a luat nimeni de noi pe plaja, dar n-as baga mana in foc ca in ziua de azi si la Bulgari poate e mai multa lume la mare mai ales in sezon, peste tot, mai bagareata si mai tupeista, si poate in august se ia cineva de tine daca faci nudism in Kamcia in 2018.....

Concluzia de atunci in orice caz a fost ca nu e plaja de nudism, ne-am "descurcat" ca asta era, cumparasem sejurul la un motelas chiar in Kamcia, dar ca nu e de revenit si ca se face nudism mult mai confortabil in alte locuri....

In Sunny Beach e vreo plaja pt nudism?

Coordonate gps

43.7225852. 28.5702816