Forums  ›  RONUDISM FORUM  ›  NUDISM IN ALTE TARI

GRECIA

Asteptam parerile si sfaturile celor care au mers in Grecia pentru nudism Innocent

"www.ronudism.ro"

Noi am fost multi ani in Grecia , si pe continent si pe insule . Cea mai frumoasa zona de naturism vizitata a fost in Insula Corfu , plaja de la Mirtiotissa . Ceva superb , apa extraordinara , peisaje de vis . Plaja cu nisip fin , curata , oamenii de treaba . Merita incercat .

si valuri minunate :)

"www.ronudism.ro"
· 3 days ago · 0 people like this ·

Anul acesta Athos , Grecia . Stie cineva ceva zone de nudism pe linga Ouranopolis ? Sau prin apropiere ? Daca da , multumim anticipat .

· 2 days ago · 0 people like this ·

Third peninsula – Athos

Ouranoupolis

See on Google Maps

This beach is on the third (Mount Athos) prong of Halkidiki and is an extension of the main town beach. From the harbour, walk along the long sandy beach (which is used by Greek holidaymakers and locals) up to the point where several rocks and a small jetty form a barrier. Walk round the rocks to find a small sandy cove with easy access into a very clear sea. My contributor and his wife spent a fortnight here in July (year?) and we had no problem going nude for all that time - there was one other nude German couple there also and several naturist individuals dropped in from time to time. There were quite a lot of ants but even these were "friendly" and did not seem to bite.

Also, opposite Ouranoupolis, there is an island called Donkey Island (part of the Drenia islands - see here). Whilst the main beach is strictly textile a walk through the trees brings you to a fairly large shingle cove where there is no problem going nude. Take plastic shoes for going in the water though. Barefoot reporters only visited this beach once as the first beach on the mainland was more than adequate.

Note: The third peninsula of Halkidiki is a special case. Ouranoupolis is the last town you can visit freely. Further inside the peninsula, women are prohibited, and men need special approval which is supplied several weeks before the visit, since this place is meant to be “sacred”. On this rocky area, one of the most beautiful places in the world, lie dozens of monasteries and hermitages, some of which have stood there for more than 6 centuries. Our advice is to be discreet if you go nude near these places

citat de aici

http://www.capnbarefoot.info/mainland:halkidiki

sper ca am fost de ajutor.

"www.ronudism.ro"

Multumesc mult . Alte pareri ?

Hide · Delete · Edit · Quote · Report · Bury · 6 hours ago · 0 people like this · 

Mergem dupa 15 iulie la Thassos, Paradise Beach. Va fi cineva acolo din club? Ne vedem acolo? Daca mai este cineva care vine sa-mi trimiteti un pvt message.

"www.ronudism.ro"

Noi abia ne-am intors din Thassos, unde Paradise Beach e teoretic (macar o parte a acestuia) utilizat de nudisti. TOTAL GRESIT din pacate..

Nudism se face pe o stanca langa plaja (am vazut max 4 persoane), de unde nu se poate intra in apa decat greu si curentii sunt puternici. 

Nu exista nici un fel de amenajare gen bar, dus, wc. (decat la capatul celalalt al plajei, dincolo de textilisti.)

Pacat, ca si aici nudistii parca sunt la marginea societatii. Ne-am dus pentru prima data la nudism in afara, speram sa fie mai bun decat in RO. Nu a fost...

Noi tocmai ne-am intors din Grecia, insula Skiathos.

Exista o plaja exclusiva de nudisti - "Small Banana" .... amenajata cu bar, toaleta, sezlonguri si umbrelute. Dus nu exista! . 8e/zi ...2 sezlonguri+o umbreluta cu masa aferenta.

Plaja se poate vedea in pozele postate de noi. Era cea mai linistita plaja, cea mai discreta .... ne-a placut foarte mult.

Din avionul de romani ...am fost 3 cupluri care ne-am intalnit acolo.... fara sa fi vorbit inainte de nudism intre noi!

Existau indicatoare catre plaja de nudisti, cu mult inainte de a ajunge pe plaja!

Adolescenti foarte putini!

Barbati singurii .... vreo 3-4!

Femei singure  ... cred ca zero!

In orice caz ...discretie si relaxare .

Concluzie .... FOARTE CIVILIZAT!

Noi abia ne-am intors din Thassos, unde Paradise Beach e teoretic (macar o parte a acestuia) utilizat de nudisti. TOTAL GRESIT din pacate..

Nudism se face pe o stanca langa plaja (am vazut max 4 persoane), de unde nu se poate intra in apa decat greu si curentii sunt puternici. 

Nu exista nici un fel de amenajare gen bar, dus, wc. (decat la capatul celalalt al plajei, dincolo de textilisti.)

Pacat, ca si aici nudistii parca sunt la marginea societatii. Ne-am dus pentru prima data la nudism in afara, speram sa fie mai bun decat in RO. Nu a fost...

Am fost si eu luna trecuta in doua zile pe aceasta plaja si intr-adevar nudism se face langa stanci. Totusi daca treci de primele stanci care intr-adevar snt chiar pana in apa este un golfulet cu nisip destul de larg de unde poti intra in apa. Cand am fost acolo erau aproximativ 12 persoane si erau si doua familii cu copii. Spatiul pentru nudism e mic dar trebuie tinut cont si de faptul ca Paradise Beach e o plaja mica asa ca mie mi s-a parut foarte ok.

Interesant dar trist ce povestiti... Acum 2 ani am fost 10 zile in Thassos, aproape in fiecare zi pe alta plaja ; in ziua de Paradise B (care nici pe departe nu e singura unde poti sa te simti bine) jumatate din golf era plina de familii de nudisti, cu copii sau fara , o carciumiaoara DOAR pentru nudisti, sezlongurile si umbrelele erau gratis daca luai o cafea sau o duda de la ei; zona cu pietre era ... mai mult pentru plimbari; apa - cu nisip si curat; majoritatea nemti, britanici si nordici ; fara manele iar copii nu zbierau - deci nu erau romani in zona;  In rest - Zeus Eye, Metalia Beach... sau mici golfuri - puteai oriunde sa te simti bine, numai sa vrei .

Am fost si eu luna trecuta in doua zile pe aceasta plaja si intr-adevar nudism se face langa stanci. Totusi daca treci de primele stanci care intr-adevar snt chiar pana in apa este un golfulet cu nisip destul de larg de unde poti intra in apa. Cand am fost acolo erau aproximativ 12 persoane si erau si doua familii cu copii. Spatiul pentru nudism e mic dar trebuie tinut cont si de faptul ca Paradise Beach e o plaja mica asa ca mie mi s-a parut foarte ok.

In doi ani s-au schimbat multe pe insula. Din pacate a devenit mult mai mediatizata si implicit mult mai vizitata. Totusi in afara de Paradise exista multe alte locuri in care se poate face nudism desi nu este ceva special amenajat sau semnalizat. In special pe partea de vest a insulei gasesti plaje pe care nu vezi picior de turist toata ziua sau mai zaresti doua trei cupluri si unde nu te deranjeaza nimeni.

@Starchaser, e greu sa generalizezi atunci cand vine vorba despre nudism. Este adevarat ca exista si cupluri care prefera discretia si daca se poate sa fie singuri pe pietre sau plaja insa marea majoritate prefera sa socializeze si sa simta ca fac parte dintr-o comunitate.

Normal ca e de preferat un loc populat in care sti ca e acceptat nudismul dar eu doar subliniam faptul ca in Thassos chiar exista posibilitati de nudism si Paradise mi se pare ca are un spatiu decent daca e sa ne raportam la numarul de turisti si la marimea plajei.

Da, asa e, tu te refereai la textilisti...

Buna Ziua,

Am descoperit un settlement de naturisti: Vritomartis ( fara link, sa nu se creada reclama :) )

Dezavantajul este doar costul de deplasare ( 1100 RON avionul, 150 Euro/dus pt taxi aeroport-hotel ).

A fost cineva? Ar merita?

Alte mici comunitati mai accesibil in Grecia pt naturisti, cunoasteti?

Va Multumesc,
Mircea

Poti sa pui link fara probleme, singurii care se pot supara sunt Vritomartis

Prima zi pe plaja Mandomata , Faliraki , insula Rhodos. Primul lucru care ne-a surprins plăcut, am numărat , pe la ora 12 , peste 200 de persoane , pe sezlonguri sau pe prosoape.  Spre bucuria noastră foarte multe cupluri mature , chiar si peste 65 de ani. De ce spun cupluri? Chiar nu am observat persoane singure , nici chiar femei.  Singurii bărbați singuri , sunt cei din capătul plajei , unde stau minoritățile sexuale. Foarte puțini tineri , maxim 5 cupluri sub 30 de ani . Despre plaja. Nu e o zona cu nisip ( poate de aceea au permis recunoașterea ca zona oficială pentru nudism) e mai mult pietriș. Intrarea în apa , lină, dar cu pietriș și chiar bucăți mari. Exista o încălțăminte specială, la pretul de 7,5 euro si sunt perfecte pentru acest tip de plaja. Sezlonguri la pretul de 10 euro , 2 paturi plus umbrela. Plaja e largă, sunt 3 randuri de sezlonguri intre apa si alee. Se poate ajunge pe jos sau cu masina. Despre apa. Nu sunt valuri , nu sunt alge , nu sunt scoici. E atât de limpede , chiar si la 20  de metri de mal . Super. Exista o terasă (taverna) pe plaja. De ex. o bere Alfa la 0.5 mi si un lipton, la 0.33 au costat 5.5 euro . De mâncat nu am mâncat acolo , toti aveau cartofi prăjiți  si un fel de kaizer.  Deci nu stiu preturi la mâncare. Am lăsat la urma , cireasa de pe tort. Cand am plecat sa mâncăm, ne-am lăsat toate lucrurile pe sezlong !!.  Toți procedau la fel , își luau hainele si banii , in rest totul rămânea acolo . Rucsacuri  , genți, prosoape , saltele. Cand ne-am intors , surpriza, toate erau cum le-am lăsat, si am lipsit mai bine de o oră. Oare in Romania le mai găseam?

Am uitat de nota. Doar 9 . Pentru lipsa de manele si voyeuri. 

Aș dori ”să sar în apărarea” Paradise Beach. Este o plajă care merită încercată off season dacă doriți să stați pe porțiunea cu nisip. În sezon acolo e măcel, stau ca sardinele în conservă și în opinia mea nu merită, îmbrăcat sau dezbrăcat, de niciun fel. În sezon porțiunea pentru nudiști este cea stâncoasă, cam de la jumătatea ei, unde încep stâncile plate și puteți vedea o inscripție gen nudist only făcută cu vopsea pe stâncă și mai multe panouri prinse de copaci. Intrarea în apă se face ușor, dintr-un golfuleț care are o limbă de nisip fin, singura problemă fiind că în urma zilelor cu furtună în larg se mai întâmplă să se strângă aici niște alge. Dar în rest, apa e curată și de adâncime mică pe o porțiune suficientă. Există ceva nisip pentru plajă, nu mult, lumea stă pe stâncile plate (vedeți să aveți ceva mai gros pentru amortizare și căldura degajată de roca încinsă de soare). Partea bună este că vin mulți greci care se cunosc între ei și țin destul de vigilenți la statutul zonei de clothes off și no cameras. Dacă vă urcați pe pietrele cele mai înalte, veți fi răsplătiți de un peisaj de care textiliștii nici nu au habar.

Din păcate, într-adevăr, aici nu există niicun  fel de facilități. Ce mai trebuie să știți este că la Greci nudismul NU este permis de lege, nici măcar topless, zona Paradise Beach fiind cunoscută ca singura cu statut tolerat...

Ok azi plec în mykonos Cazarea o am în paradise beach în camping o sa merg langa e plaja super paradise beach si în alte locuri unde se face plaja nud !

Ok azi plec în mykonos Cazarea o am în paradise beach în camping o sa merg langa e plaja super paradise beach si în alte locuri unde se face plaja nud !

ai gresit insula :)))) Paradise beach este in Thassos :)))

Sunt destule plaje frumoase pentru nudism pe insulele grecesti din Marea Ionica

Si gata ultimul concediu pe anul asta ieri m-am intors din renumita insula mykonos . Cazarea am avuto in camping paradise beach , pe 4 noptii de cazare am dat 100 de euro iar pe avioane in jur de 160 de euro ! Vremea buna de plaja , apa limpede , un pic cam uda la inceput Dar dupa ok . Am fost si la super paradise beach si in paranga trei plaje Misto , Dar putini nudisti mai mult textilisti , in unele momente ale zilei eram singurul nudist pe plaja iar restul textilisti , Dar nu am avut nici o discutie cu nimeni , nu mi-au zis nimic nu se uitau urat la mine textilisti a fost ok totul ! De acum mykonos ramane amintire incep sa-mi fac planuri pt anul viitor ! Apropo o sa mai postez niste poze dar mai intai trebuie sa le redimensionez ! Cam astea fiind spuse despre mykonos bine nu am intrat in detalii ce tine de istorie si nici de geografie le cautati pe net daca sunteti interesati de asa ceva ! Cazarea in camping erau niste casute sa zic asa si de o persoana si de doua , plaja era aproape , nu era plaja cu nisip ci cu pietricele marunte care nu deranjau la picioare ! Cred ca am spus destul cine mai vrea detalii despre insula sa ma intrebe . Plaje de nudisti mai erau Dar foarte departe de unde eram cazat !

Grecia este a doua casa pentru mine, acolo am locuit 5 ani de zile, cu toate ca va veni ziua cand ne reintoarcem acasa. Cel mai minunat lucru, am locuit la inceputul bratului Sithonia, Psakoudia, plaji de nudism o groaza, cat si insulitele din Vourvourou, doar trebuie sa stii pe unde sa-ti pui "osul" la bronzat fara sa fi vizibil de textilisti si bineinteles sa stii zona foarte bine.