Forums  ›  RONUDISM FORUM  ›  NUDISM IN ROMANIA

GOLFUL FRANCEZULUI - COSTINESTI - part 5

Nici week-end-ul trecut nu era nimeni cu cortul. Era doar o rulotă parcată sus. 

Am fost astazi in golf vreme frumoasa ,oameni putini ,apa buna ,berea rece .Maine vreau sa ma duc la Eforie Nord .

Salut,

Din ce am auzit saptamana aceasta vremea se va raci putin, chiar va ploua.

Sper ca in iulie pe la jumatatea lunii sa fie cald si mult soare in Golf.

Dupa jumatatea lunii iulie ajungem si noi la Golf. Poate ne strangem cat mai multi...

Cu parere de rau ,trebuie s-o spun  , in ultima perioada golful nu mai este ce a fost . Textilistii au invadat plaja si cu ei si zgomotul si-a facut aparitia. Algele , mirosul emanat de ele si musculitele sunt si ele bile negre ale acestei plaje.

cry

Îmi pare rau că citesc așa ceva...,tocmai îmi făceam planuri pentru Golf peste 2 saptamani.Acum,ce mă fac,ce variante mai sunt pentru stat la cort?

NEMO: mergi linistit la Golf, apoi vezi daca iti place sau nu.

Poate anunturile ca este o plaja exclusiv nudista ,ca cele de anul trecut ,ar mai schimba ceva.

Am petrecut inca un week-end minunat in Golf. Felicitări Asociatiei Ronaturism pentru inițiativa de strângere a gunoiului! 

Buna!

Si eu am fost pe 7 iulie. Cred ca erau mai multi textilisti. Asa ca m-am asezat langa ei, o familie in varsta cu copii tineri insurateii.

Trebuie sa existe un cadru legal ca plaja sa fie declarata de nudisti. In zona inca se construieste, cu siguranta vor veni in golf, nu la Forum sau obelisc. Daca textilistii vor fi majoritari, vom lua si bataie daca sotia individului se uita la goliciunea unuia mai dotat laughing

Sper sa ajung si sambata asta.

Eu nu am mai vazut ca se "tot" construieste in ultimul timp.

Initiativa ca se ne fie bine trebuie sa o aiba toata lumea nudista daca se doreste sa se faca ceva.

Proportia de nudisti este mai mare in august. 

In iunie a fost ok in golf ,dar de vreo 3 weekenduri foarte multi textilisti si mult zgomot. Afisele postate la cele 3 intrari vor rezolva problema. “Plaja exclusiv de nudisti” 

Plaja exclusiva...

Pana nu va aparea specificat acest lucru,tendinta va fi mereu spre disparitie ca plaja pentru nudisti ; textilistii o vor acapara,putin cate putin...Florin_minea2009,nu s-a mai concretizat nimic cu anuntul zidit de care vorbeai? Felicitari celor care au curatat zona de gunoaie in 21-22 iulie!

NEMO: Referitor la anutul zidit - Speram sa fie mai mult decat atat. 

Deocamdata plaja exclusiv de nudisti nu are cum sa fie. 

Anunturi iti pot da si le faci in format A3 plastifiate. Este nevoie de un postament din fier si o cazma pentru a le infige cat mai bine in pamant.

Din ce am vazut esti prezent mai mult timp pe acolo si sigur gasesti si ajutoare. Din pacate nu am cum sa ajung atat de des pe acolo.

Despre declararea plajei ca fiind exclusiv pentru nudiști, in momentul de față nu se poate discuta, pentru că nudismul in locuri publice este ilegal. Nu avem legislație care sa permită așa ceva. 

Cât despre curățenie, degeaba s-au încărcat gunoaiele in saci menajeri si duși sus, pentru că imediat după treaba asta, desi s-au pus saci pentru gunoi , am văzut oameni care in loc să pună gunoiul in acei saci, il aruncau lângă, deh, e greu să te apleci si sa îți pui gunoiul in sac, e mai simplu sa il arunci din mers, dar si așa plaja e mai curată decât multe plaje in care se face curățenie zilnic. Cel mai bine ar fi ca fiecare sa își ia punga de gunoi si sa o arunce unde este cazat iar in sensul ăsta credem că ar fi binevenite niste anunțuri in care să se specifice că faptul că aici nu ajunge nimeni de la salubritate si că fiecare trebuie să-și ia gunoiul, nu de alta, dar noi, până să participăm la curățenie ( cu un mic aport, ce-i drept), credeam că pe aici vine totuși cineva si ridică gunoiul.

Atata timp cat e o locatie publica normal ca nu poti obliga oamenii sa faca nudism ,dar afisul sau pancarta ii poate speria ,acesta ar fi scopul . Ma gandeam la ceva din lemn sau placaj,foile a4 sunt prea mici .E greu sa faci nudism printe familii cu copii adolescenti ,care cand treci pe langa ei isi pun mainile la ochi ...

Sa ii sperie? cu atat mai mult devin mai curiosi :)))

Anul trecut am prins o discuție între două femei care treceau pe lângă mine,pe plajă.Erau nemultumite de afișe, ele fiind familii textiliste cu copii. Nu poate nimeni interzice nimănui să nu vină în Golf sau oriunde se face nudism,dar cel puțin o atenționare asupra faptului că locul e destinat practicării nudismului s-ar impune,pentru ca oricine vine să știe că o face în deplină cunoștință.Altfel, cred că în viitor vor fi probleme, nu o să mai ai unde sa faci plajă nud.Afisele sau altceva de acest gen,au rolul de a descuraja pe cei care nu sunt de acord cu nudismul. Dacă nu le convine ,mai bine să nu vină!

Despre declararea plajei ca fiind exclusiv pentru nudiști, in momentul de față nu se poate discuta, pentru că nudismul in locuri publice este ilegal. Nu avem legislație care sa permită așa ceva. 

Cât despre curățenie, degeaba s-au încărcat gunoaiele in saci menajeri si duși sus, pentru că imediat după treaba asta, desi s-au pus saci pentru gunoi , am văzut oameni care in loc să pună gunoiul in acei saci, il aruncau lângă, deh, e greu să te apleci si sa îți pui gunoiul in sac, e mai simplu sa il arunci din mers, dar si așa plaja e mai curată decât multe plaje in care se face curățenie zilnic. Cel mai bine ar fi ca fiecare sa își ia punga de gunoi si sa o arunce unde este cazat iar in sensul ăsta credem că ar fi binevenite niste anunțuri in care să se specifice că faptul că aici nu ajunge nimeni de la salubritate si că fiecare trebuie să-și ia gunoiul, nu de alta, dar noi, până să participăm la curățenie ( cu un mic aport, ce-i drept), credeam că pe aici vine totuși cineva si ridică gunoiul.

Sunt Constantean si de luni pana vineri merg cu autobuzul 48 ( cel mai frecventat de Rromi ) de la poarta 2 pana in palas la liceu. In fiecare zi fac observatie celor care fac galagie sau arunca gunoaie pe jos si culmea e ca isi iau gunoaiele dupa ce le spun sau vorbesc fara sa-i deranjeze pe ceilalti ( fara sa fiu boxer sau cine stie ce luptator...). Daca te-a deranjat ca arunca gunoaie pe plaja ai facut ceva in privinta asta sau ai stat "capra" in fata acelor oameni mai putin civilizati decat tine cum o fac marea majoritate  oamenilor civilizati care apoi se dau oripilati in mediul online? Cand vedeti ceva in neregula LUATI ATITUDINE nu va mai plangeti pe net!

Au fost dăți când am luat atitudine, însă de data asta nu eram aproape de locul respectiv, insa nu cred ca e nevoie sa stea cineva cu "bățul" după noi ca sa fim civilizați si nu stau nici sa fac educație pe plajă.

Sunt Constantean si de luni pana vineri merg cu autobuzul 48 ( cel mai frecventat de Rromi ) de la poarta 2 pana in palas la liceu. In fiecare zi fac observatie celor care fac galagie sau arunca gunoaie pe jos si culmea e ca isi iau gunoaiele dupa ce le spun sau vorbesc fara sa-i deranjeze pe ceilalti ( fara sa fiu boxer sau cine stie ce luptator...). Daca te-a deranjat ca arunca gunoaie pe plaja ai facut ceva in privinta asta sau ai stat "capra" in fata acelor oameni mai putin civilizati decat tine cum o fac marea majoritate  oamenilor civilizati care apoi se dau oripilati in mediul online? Cand vedeti ceva in neregula LUATI ATITUDINE nu va mai plangeti pe net!

Atentionarea cum ca ca se face nudism este buna, parerea mea. Azi am vazut cum s-au intors 4 persoane dupa ce au realizat ca sunt nudisti, desi in inferioritate numerica fata de textilisti. 

Salutare! 

In primul rand tin sa precizez ca tocmai ce m-am alaturat acestei comunitati, fiind la prima interventie.

In al doilea rand, as vrea sa merg saptamana viitoare pentru prima data in Golful francezului (va fi prima mea tura de nudism pe teritoriul tarii). Sunt curios daca se poate ajunge pe jos dinspre plaja Costinesti in golf, sau care ar fi cea mai buna solutie de a ajunge acolo (voi fi cazat undeva in apropiere de epava). Zile cu soare s-avem!

De la epava catre golf e cam mult de mers pe jos ,aproximez a fi 3 km.

Hmm...e ceva de mers. Dar o sa imi incerc norocul pe jos intai. Putina miscare nu strica inainte de plaja. Mersi fain de raspuns, si de aproximare.

o sa ajungem si noi in golf saptamana asta , speram la cat mai putini textilisti. 

Nu aveți nici o problema cu ei,sunt in cantitate neglijabilă.Altele au fost problemele în zilele astea:vvaluri foarte mari care erau să inunde corturile (acum s-au potolit, marea s-a retras)și algele,care dispăruseră,dar acum sunt și mai multe,ma m ales în partea nordică.Acum sa zic și partea frumoasa:valurile au spălat fundul mării și sub picioare simti un nisip fin,apa s-a limpezit este foarte calda.Vacanta plăcută vă doresc!

Am citit ca astazi s-a innecat un barbat de 40 ani in Golful Francezului.

Dumnezeu sa il ierte!

Am văzut și eu la Tv și din imagini mi-am dat seama că s-a întâmplat în Golf.cryA mai murit unul de 18 ani la Olimp și încă unul la Mamaia, parcă... Dumnezeu să îi odihnească!crycrycry

Va salut, avem in plan sa mergem la Costinesti saptamana viitoare, nu va fi exclusiv nudism asa ca ii rog pe cei care au trecut anul acesta pe acolo sa-mi spuna daca de la scarile din beton ce coboara pe plaja (daca nu ma insel de acolo incepe si aleea betonata de deasupra bolovanilor) spre epava mai exista plaja ingusta de 4-5 m sau s-a dus si aia? 

https://www.google.com/maps/@43.9566587,28.6402881,17.76z

Multumesc.

De la scari mai mergi cam un km pana in dreptul epavei si este plaja ,dupa barcile pescaresti .Dar s-ar putea sa fii singur pe plaja de nudisti ,am fost de curand .

Multumesc!

Plaja ingusta din Costinesti e istorie, din punctul meu de vedere tot Costinestiul e istorie pana la investitii masive in zona.
Saptamana trecuta pe limba de plaja de la epava erau 20-30 de nudisti in fiecare zi. In week-end n-am mai trecut pe acolo.

Ne-am intors ieri din Costinesti. Nu am mai fost acolo de 5 ani. Am ramas placut surprins de plaja din Golf si neplacut surprins de plaja de la Epava. Ne-a placut foarte foarte mult in Golf. De asemenea, am descoperit si o plaja mergand de la epava pe acel drum vreo 3km care mi se pare un paradis. Singura problema era apa acolo care era cu multe pietre, dar plaja este absolut superba.

Saptamana trecuta pe limba de plaja de la epava erau 20-30 de nudisti in fiecare zi. In week-end n-am mai trecut pe acolo.

Vestea bună este că au început oamenii să revină la epavă...

Eu cred ca plaja de la epava este istorie.Fata de acum 10-15 ani este foarte "populata" de textilisti, iar pe drumul betonat de langa intotdeauna este cineva care face poze. Noua nu ne-a placut deloc.

Am stat in Golf cu cortul pe final de august, inceput de septembrie.

N-am mai vazut niciodata plaja atat de plina (si de corturi, si de nudisti). E drept, e si perioada yoghinilor.

Micile probleme au ramas aceleasi (multi gura-casca care vin pe drumul betonat, curentii periculosi cand sunt valuri, zvonurile ca plaja va fi concesionata in viitor).

La problema gunoiului am hotarat anul asta sa iau masuri: am strans singur vreo 30 si ceva de saci de gunoi (de pe plaja, dintre stanci, si de pe o portiune mare de faleza). Evident ca mizeria se va face repede la loc, dar nu regret efortul facut.

Omule ,jos palaria pentru ce ai facut tu! Dar parca nu au mai fost gunoaiele de anul trecut.incet incet poate ne civilizam si noi

Am ajuns acolo pe 23 august, si mi s-a parut foarte murdar.

D-aia am si pus mana pe sacii de gunoi si am inceput sa strang.

Dintre stanci, de exemplu, am scos cantitati industriale.

Cat despre civilizatie nu-s deloc optimist. Am vazut mai multe mentalitati:

- unii care isi strang tot gunoiul si-l cara cu ei (dar daca au langa cearceaf vreo sticla sau altceva lasat de altii n-o ridica si pe aia)

- altii care isi strang doar sticlele si cutia de bere, dar arunca in nisip "gunoiul mic" (servetele si mucuri de tigara)

- si bineinteles cei care vin la plimbare pe faleza si arunca intre stanci cutiile si sticlele de bere (sa nu le mai care goale pana in statiune)

Despre gunoiul din statiune nu mai vorbesc, ca devin depresiv.

In iunie si iulie ARN a mai strans gunoiul de pe plaja dar cum nu poti sta dupa fiecare, e normal ca s-a mai umplut plaja de gunoaie, nu numai de la turisti dar si aduse de valuri si curenti din Costinesti. In urma demersurilor catre primaria Costinesti, ARN a obtinut amplasarea unui container de gunoi sus pe faleza, de ridicarea caruia se ocupa primaria. Din pacate, plaja fiind a nimanui si cum un numar mare de turisti (nudisti si textilisti) nu au educatie, e mai usor sa arunce pe plaja gunoiul decat sa il care pana sus la container.

Felicitări ARN pentru inițiativa și pentru reusita cu coșurile de gunoi din Golf. Mai mult de atât nu se poate face fiindcă de aici încolo tine de educația fiecăruia. Oricum plaja din Golf e mai curată decât multe alte plaje de pe litoralul românesc.

ARN ce  mai face? a mai adaugat membrii? am auzit ca racoleaza de la MISA:))))

ARN face bine, multumim de intrebare. Cat despre noi membri, vin ei singuri nu trebuie racolati. Cine ti-a "soptit" de MISA te-a dezinformat sau poate ai probleme cu auzul.

E foarte bine ce ai reusit cu containerul de gunoi. Ar trebui de asemenea sa se puna cel putin 2 toalete ecologice, am vazut persoane care se ascundeau sus pe faleza in dreptul golfului francez si-si faceau nevoile. Eu zic ca este o conditie necesara pentru a putea functiona civilizat ca si plaja, sa fie amplasate cel putin 2 toalete ecologice sus pe faleza. Poate se pot face ceva demersuri in acest sens catre Primaria Costinesti. Toate cele bune vi le doresc tuturor!

Cu gunoiul s-a rezolvat usor cu primaria insa pt toalete e mai greu deoarece plaja nu apartine de primaria Costinesti. Pe plajele concesionate toaletele sunt amplasate nu de primarie ci de concesionari, intra in obligatiile contractuale ale lor. Insa pe viitor avem in vedere si amplasarea de toalete.