Forums  ›  RONUDISM FORUM  ›  NUDISM IN ROMANIA

EFORIE NORD

Va  recomand  o  plaja  pentru  nudisti  care  in  ultima  vreme este  tot  mai  populata:EFORIE  NORD

Se  gaseste imediat  la  iesirea  din  Eforie  Nord  in  directie  Eforie  Sud dupa  complexul  Perla

Apa  este  foarte  limpede ,nisip  curat, dar  nu  este  loc  de  cort

Am  vazut  multe  familii  cu  copii  si multi  tineri

La  Costinesti  nu  prea  mai  este  loc  si  sunt  multi  care  vin  la  epava  sa  faca  fotografii

Noi suntem in aceste zile in Eforie si va putem confirma ca plaja de nudisti este ok,multi nudisti, cupluri ,apa curata nisip fin si putini plimbareti si curiosi.Se poate face nudism in voie ...chiar recomandam acest loc cu placere ..Se vorbea ca sunt multi gay....or fi dar stau in banca lor nu deranjeaza   pe nimeni...in rest ca si concluzie un loc foarte bun pentru nudism .....))

Buna...si eu merg la Eforie! Prefer sa merg acolo, dacat sa merg pana la Vadu! Mi se pare ok!

si noi suntem in Costinesti si facem plaja si la Golful Francezului si la Eforie. E foarte placut in amandoua locurile dar plaja si intrarea in apa sunt mult mai bune la Eforie

Plaja e superba, putin curiosi. Cat despre gay, da , exista, dar chiar nu deranjeaza. Recomand aceasta plaja.

plaja de la epava din Costinesti mai exista ?

Dragilor, fara a avea intentia de a schimba acest topic, are cineva idee, in Bucuresti, un loc unde se poate practica nudismul?

In urma recomandarilor de pe site, am ales sa petrec weekendul 6-8 iulie la Ef Nord, mergand pentru prima data pe plaja de nudisti de acolo.

Impresiile sunt pozitive: la plaja au fost destul de multi nudisti, cu o distributie omogena. Inevitabil, au existat si ceva "curiosi plimbareti".

Plaja este curata, iar apa e limpede si putin adanca la mal. Per total, atmosfera mi s-a parut foarte ok.

stie cineva locuri prin bucuresti?

abia astept sa ajung maine la eforie nord. poate ne vedem ..............

sigur ne vedem

Cool

plaja e mai linistita ca in 2 mai?

Abia m-am intors din Eforie si pot sa zic ca e ceva mai multa agitatie ca in 2 mai dar per total a fost foarte ok. Oricum eu raman la prima dragoste...2 mai :)

Avantaj Eforie..plaja ok desi nu prea mare..apa curata si nu prea adanca pana la o distanta ok fata de mal..Dezavantaj..accesul nu prea usor fara un mijloc de deplasare..prea aproape de locul cu textilisti de ambele limite ale plajei... Distractie? pentru gay , exchibitionisti si swingers locul preferat:)

Salut pe 14 ajungem in Eforie nord cu copiii si vrem sa cautam plaja nudist ne poate ajuta cineva ? dar nu am gasit nici cazare nu stim cum va fi ne puteti ajuta ??? Multumim.

Avantaj Eforie..plaja ok desi nu prea mare..apa curata si nu prea adanca pana la o distanta ok fata de mal..Dezavantaj..accesul nu prea usor fara un mijloc de deplasare..prea aproape de locul cu textilisti de ambele limite ale plajei... Distractie? pentru gay , exchibitionisti si swingers locul preferat:)

Salut,

Nu cred ca la Eforie Nord se duc la plaja de nudisti numai " gay, exchibitionisti si swingers".

Pentru mine ar fi mai simplu sa ma duc acolo simtindu-ma bine stand dezbracat decat sa ma duc de unul singur pe la 2 Mai ori Vama Veche.......

Nu am cunostinte cu care sa merg la nudisti si sunt nevoit sa ma duc singur. Am sperat ca pe acest site sa fie mai multa comunicare, din cate vad doar cuplurile sunt mai bine venite...... cred ca ar trebuii schimbata tematica site-ului/comunitatii.

Va rog sa ma scuzati daca supar cu ceva dar eu asta am vazut de cand sunt aici...

Iar in afara de cine raspunde de site nu am reusit sa vorbesc cu nimeni.

In fine!

Deci pentru mine unul este mai usor sa merg la Eforie decat sa merg intr-o salbaticie singur ........... asa stau acasa pe terasa.

Am fost si eu anul acesta odata in Eforie Nord plaja este O.K. insa Costinestiul unde am stat s-a nasolit,ma refer la ambele plaje.

Da George, de Costinesti imi pare rau, acolo la Epava am inceput prima data sa fac nudism, mi-a placut ca erau foarte multi tineri si atmosfera printre nudisti, de atunci nu mai vreau sa fac plaja la textilisti...........problema mea este asa cum am mai spus si la alte subicte de pe forum ca nu am o partenera si nici amici cu care sa fac nudism, din aceasta cauza prefer plajele mai populate si mai la civilizatie ....

Asteptam pareri cat mai detaliate pentru anul 2013. :)

"www.ronudism.ro"

Cine vrea sami spuna si mie ?pot sami instalez cortul pe plaja de nudisti? e voie/

"Sa-mi spuna"....se scrie corect.

Daca nu e semn/indicator "camparea interzisa", poti incerca. Altfel, e un camping aproape, pe malul lacului, dincolo de calea ferata.

@ : Va rugam sa nu mai postati poze cu penisul in erectie. Acestea nu au fost aprobate la afisare dar acum vad ca le atasati pe forum. Recititi regulamentul

"www.ronudism.ro"

Plaja  din Eforie Nord este locul unde am facut nudism pentru prima data. e super. Adevarat in sezon destul de aglomerat , foarte aproape de textilisti. Am fost in urma cu 2 saptamani si a disparut si gardul care despartea oarecum zonele, speram totusi cineva sa le refaca. De altfel din toate plajele asta imi place cel mai mult. O sa revin cat de curand, in maxim o luna. As avea totusi de adaugat ceva: daca plaja e populata ( si in sezon e ok , pentru ca sunt si cupluri, altii au si copii) e bine, insa daca nu sunt foarte multi nudist si esti singur, ai toate sansele sa fii abordat, si invitat in ,, boscheti,, ( ma refer la zidurile alea parasite), ceea ce nu-I foarte placut. Daca e mai aglomerat atunci s-ar putea sa poti sta linistit. Eu personal am fost anul trecut la sfr. de septembrie , era soare frumos, dar nu am putut sta deoarece ma ,,deranjat,, un tip libidinos si am fost nevoit sa ma imbrac si sa plec. Am ramas uimit cand in urma cu doua sapt acelasi tip era prezent pentru acceasi activitate. Norocul meu ca mai erau vreo 4 nudisti si atunci am putut. sta. Nu am nimik cu nimeni dar cred ca din cauza acestor atitudini, punem in pericol si asa putinele locuri pentru nudist care au mai ramas. Eu personal tot acolo voi merge pt ca imi place foarte mult.

Dezamagit.... Plaja din Eforie am vizitat-o zilele trecute. tot mai putini. sambata la 6 seara erau 3 masini si lume pe plaje putina.

Personal mi se pare cea mai mare infectie de plaja posibila. Nu exista dus, nu exista toalete, asa ca lumea face pipi si treba mare pe langa gard. Daca nu esti atent calci in "noroc". Cat despre gay, nu cred ca e chiar sanatos sa mergi cu copilul si sa vada cum se mangaie aia pe fund si nu numai, unul pe altul, in vazul lumii. De evitat! Parerea mea. Am facut nudism acolo peste 10 ani, candva era dus, toaleta, si bilet de acces pe plaja. Acum e o nenorocire mizerabila.

Sunt surprins cum de nimeni nu e revoltat de lipsa toaletelor si a dusurilor si de prezenta rahatilor pe langa gardurile care au mai ramas. Eforie e varianta posibila, dar total necivilizata, cea mai apropiata de Constanta. IN Mamaia spe Navodari nu prea mai e vreun loc linstit pr nudism. S-a construit masiv.

Citește acest articol, http://adevarul.ro/life-style/travel/valuride-corporatisti-alunga-nudisti-noua-vama-veche-1_53b428900d133766a8147961/index.html?utm_source=gsp&utm_medium=http://adevarul.ro/life-style/travel/valuride-corporatisti-alunga-nudisti-noua-vama-veche-1_53b428900d133766a8147961/index.html&utm_campaign=CrossPromo, condițiile la care faci tu referință nu se vor găsi în România nici peste 10 ani, da sunt de acord cu tine, dar deasemenea sunt indignat că avem în fruntea guvernului un ”copy/paste”, dar ce pot face eu sau tu, dacă restul preferă prostia!!!

Deocamdată cred că este singura plajă pentru nudiști care încă mai rezistă!

Continuați să ne informați ce se întâmpla pe acolo, poate și niște fotografii (dar cu o rezoluție mică, altfel se ia de noi admin că facem site-ul să meargă greu :D)

Numai bine și vreme frumoasă pentru cei care sunt deja în concediu :)

stie cineva daca s-a refacut gardul din trestie la eforie nord?

@

"www.ronudism.ro"

"Portiunea de plaja de la Eforie Nord a fost concesionata dupa cum bine se poate vedea in poza" ne spune NUDS

FOTO AICI

"www.ronudism.ro"

ca a fost concesionata, nu ar fi rau.. dar se mai poate face plaja nud?

Eu am fost pe 10 iunie anul acesta la Eforie N. , si nu era nimic din ce se vede in poza de mai sus. Erau nudisti, destul de multi, chiar cupluri , destul de ok. Daca acum ar fi ceva organizat pentru noi, ar fi si mai bine. Asteptam vesti sa ne spuna cineva daca e pentru nudisti sau pentru textilisti. daca nu e pentru noi, am mai pierdut din pacate inca o plaja.

Inca de anul trecut tot citesc pe acest site ca plaja de nudisti de pe malul marii din Eforie Nord este concesionata. Am fost anul trecut la inceput de septembrie si e in acelasi stadiu ca si in ceilalti ani: cu zidurile destul de prapadite ( in sensul sa nu sant varuite ), nu e concesionata ( nu e ingradita cum ar trebui sa fie ), diferenta e ca cineva a adus doua frigidere pe care le alimenteaza cu curent de la un stalp de langa autostrada si vinde bere, sucuri, inghetata, dulciuri la preturi acceptabile. Credeti ca se alimenta cu energie de la stalp direct si lasa afara frigiderele sub sa ii spunem "cort" impermeabil din material si stuf si nu ar fi renovat macar o casuta pentru a vinde produsele? Eu nu cred. Va rog un singur lucru si anume cei care nu au informatii credibile adica verificate sa nu mai posteze aici nimic.

Doruppdoru

A fost postata o fotografie, Daca tu crezi sau nu ca plaja este conscesionata este strict parerea ta. Poate ai dreptate dar din imagini asa pare, situatia nu mai este la fel ca cea de anul trecut, nu mai este o improvizatie, sunt umbrelute, sezlonguri, muzica...........  Eu cred ca este pe moarte plaja daca nu este profitabila anul asta chestia aia de acolo

"www.ronudism.ro"

toti va invirtiti in jurul unei poze si o comentati.......dar care e poza aia atit de comentata ca nu vad nimic pe forum????.......

Salut revin cu info suplimentare..sunt chiar multi nudisti pe plaja cei mai multi stau de la intrarea pe plaja pana la vilele Petromar.....in zona cazematei de azi au aparut set de reguli noi pe un panou dintre care cea mai importanta este ca nu mai ai voie cu prosop sau patura intre mare si priciuri...veneau de la bar si ridicau oamenii care se asezau acolo fapt care a starnit certuri intre patron si oamenii de pe plaja.....deci.........???Totusi de faptul ca se face nudism nu au comentat nimic....era si culmea ....

În concluzie bucata de plajă concesionată nu este dedicată nudiștilor, sau cum? 

P.S. NUDS te rog lumineazăne :D

pare ca nu se mai poate face plaja nud...:(((((((((((((((((((

Deci  nudism se face la greu e plina plaja fapt inbucurator...dar au aparut schimbari de natura economica..reguli si constrangeri..o sa mai pun niste poze de pe tel.......Vasile 41 nu mai trage concluzii eronate sa sperii oamenii ca-i trimit pe toti nudistii la Baile Someseni unde ai concesionat tu plaja)))

:)))))))))))))))))))))))))))))))))))...tare faza cu baile...esti The best...dar mai nou odata la 2 -3 saptamini fac naveta la Sibiu la Ocna...asa ca.......va astept pe toti la Ocna Sibiului!!!!!!!!!!!!!!...:))))))))))))))))))))

Intrebare...stie cineva legislatia din Ro referitoare la legea concesiunii nu exista 2 sau 3 m  de la mal unde este considerata zona publica chiar daca esti in dreptul unei plaje concesionate??? sa ne putem contrazice legal cu noul patron al locului care ridica intruna oamenii care vin sa se aseze langa apa???

Doru, cum sa se traga urent de la un stalp de langa autostrada???????? Autostrada nu trece pe acolo. IN Eforie e o sosea nationala.

Inteleg ca patronul locului face abuzuri ridicand lumea? Am fost sambata la 10 acolo si erau cam 30 de pers, din care nimeni pe sezlongurile lui, lumea statea la soare, nu sub umbrela. Toti pe cearceaf/rogojina.

necazul e ca el s-a organizat in zona buncarului, nu la intrarea unde sunt vechile ziduri si vesnicii rahati sub ele. Nimeni n-a facut curatenie, pute infiorator.

Concluzia mesajelor de pana acum e una - de evitat Eforie.

Offf, daca nu ne unim intr-o asociatie asta se intampla. Bananaim aiurea fiecare si vorbim aici unii... romanii sunt delasatori, asta e realitatea.

@NUDS: Stiu ca este o lege care iti permite sa stai langa luciul apei parca doi metri. Au dat mai demult la stiri la PRO TV ca se tot certa lumea. Din pacate nu stiu daca mai este in vigoare si care este legea. Sunt de pe telefon si nu pot cauta bine pe google. Poate ne ajuta restul nudistilor de pe site :)

"www.ronudism.ro"

Ce spune un avocat la o problema asemanatoare :

Nicidecum , plaja e bun proprietate publica .Chiar data in concesiune , concesionarul nu are nici un drept a va intrerzice a va aseza pe respectiva plaja data in concesiune.
Concedentul nu are un drept de proprietate asupra acestui bun , acestea fac parte din domeniul public .(nu pot fi dobandite nici macar prin uzucapiune )
Ceea ce exercita acesta reprezinta o simpla posesie si folosinta a respectivei plaje. 

alte extrase din lege :

Art. 4. – (1) Utilizarea falezelor şi a plajelor aflate în
proprietatea publică a statului se va face în mod restrictiv pentru plajă şi
plimbare, asigurându-se astfel accesul liber şi libera circulaţie a
persoanelor în acest spaţiu

si inca un citat din reportajul protv  :

Potrivit legii, administratorii sunt obligati sa le asigure 20% din suprafata plajei celor care vin cu prosopul. Unde insa, ei decid. De aici incep si discutiile. Pe plajele certificate Blue Flag, de pilda, regulile spun ca intre sezlonguri ar trebui asigurat un spatiu de cel putin 2 metri si jumatate.

Sambata dimineata cand am fost eu acolo erau cca 20 de sezlonguri (goale) si cam 50 de nudisti. Cum poate fi obligat cineva sa oblige 50de nudisti sa stea neaaparat pe cele 20 de sezlonguri? E aiurea. Bine ca a pus o toaleta, dar pacat ca zidurile stau sa cada iar rahatii put sub ele in continuare. Deci mizeria e la ea acasa.

Repet, trebuie o asociatie a naturistilor, M-ar bucura mai multa implicare din partea tuturor. Haideti ca la actiunea de la Vadu din august sa punem bazele ei. Doar nu e Romania codasa lumii.

Eu cred ca daca nudistii nu o sa stea pe sezlog atunci oamenii o sa schimberegulile si o sa faca plaja pentru textilisti. Aia platesc. Este simplu. Este afacere nu ONG :)

"www.ronudism.ro"

Ai mare dreptate Sorin ,patronul nu este multumit deloc de prestatia financiara a nudistilor care vin la plaja cu prosopul , cu sandwich in geanta si sticla de apa ,a promis ca de la anul va schimba toate astea ....sa speram ca nu se va tine de cuvant desii cine stie pe cat timp a luat plaja ......

Putini sunt cei care vor sa inteleaga ca aceasta categorie de oameni prefera naturalul ,natura .......atingerea nisipului,plajele neaglomerate de sezlonguri etc etc nu prefera sa stea pe plaja in pat cu baldachin cu perdelute , pe mocheta  avand langa ei ,tv cu plasma  frigider si fier de calcat .....))))

@NUDS: Ai vorbit cu el?   Dar nudistii ar putea cumpara bere si o sticla de apa de la barul lor ca sa le mai faca vanzare. Nudistii ar trebui sa fie constienti ca omul ala a venit sa faca profit acolo. Cred ca a fost dragut ca da o sansa acestei bucati de plaja ca si plaja naturista. 99,99% va fi pe pierdere si va fi la fel ca in Vama Veche cand pe o bucata de plaja au aparut anunturi ca este interzis nudismul.

Cand vezi ca bucatelele de plaja de nudism dispar de la an la an, trebuie sa fii naiv ( ca sa nu spun prost ) sa crezi ca omul care a luat plaja nu va interzice nudismul anul viitor ( sau mai devreme ) daca nu are profit. Cum ar fi sa spuna "hai sa fie firma mea pe pierdere dar nudistii astia sa fie fericit chiar daca nu cumpara nimeni de la mine.

Nudistii romani sunt plin de vorbe si idei. Cand au fost discutii despre plaja asta si despre asociatia de naturism, cand Gabi a inceput sa miste cu asociatia si trebuie sa se implice lumea........... senzational :P dar 95% din nudistii care sustineau ideile, au disparut. Daca era o sansa pentru a avea o plaja de nudism oficiala, acest loc era pentru ca era pe fostul solar cunoscut ca si loc de nudism si a rezistat eroic persoanelor care considera plaja un loc bun atingeri indecente.

"www.ronudism.ro"

Sorin, ori facem asociatia si incurajam naturismul in Romania, ori ne caram din tara asta.

Aia de la Eforie ar trebui sa stranga rahatii, sa curete plaja, sa puna cosuri de gunoi si sa puna un bilet modic de acces la plaje. A mai existat asta acum cca 10 ani. Ca sa reusesti alaturi de cineva ceva, trebuie sa-i arati partenerului ce are el de castigat, nu doar ce ai tu de castigat.

Pe 21 o sa fiu la mare in Costinesti ,si nu stiu daca mai gasesc o plaja de nudisti ,o sa trec si pe la Eforie Nord .

Din poze, cred ca nu are toata plaja de nudism de acolo. Vad ca nu a pus peste tot sezlonguri. Partea cu gardul cazut si folosit pe post de WC nu cred ca este in administrarea lui.

"www.ronudism.ro"