Forums  ›  RONUDISM FORUM  ›  SA FACEM CUNOSTINTA

De ce nudism?

De ce nudism?

Pentru ca e placut!

Pentru ca iti da un sentiment de liberate...ce senzatie mai placuta ar exista decat aceea de a evada din jungla numita oras si de a arunca hainele de pe tine si a lasa soarele sa te mangaie si de a te scalda in mare asa cum te-a lasat natura? Cand sunt pe plaja imi golesc mintea de toate gandurile inutile si de problemele stresante create de cotidian si ma bucur de fiecare clipa de liniste...dar exista si regretul pe care-l simtim cu toti...unde mai avem noi linistea de care am vrea sa ne bucuram? Plajele de nudisti devin tot mai mici si mai expuse. Sa speram ca in viitor se va reglementa si aceasta problema si ca se vor face plaje speciale sau resorturi...de care ducem lipsa! Recunosc faptul ca pana acum 4 ani nu am fost in breasla...dar am incercat senzatia si mi-a placut! Acum vreau sa incerc fiecare plaja de nudisti...ma rog, cu destinatie inchipuita! Am fost in Vama, in Costinesti, in Eforie Nord la iesire , in Mamaia spre Navodari, la Vadu, dar in afara tarii nu am ajuns, sa vad cum privesc cei de-acolo fenomenul si ce mentalitati au! Dar nu este tarziu...

Cele expuse mai sus se refera in general la nudismul pe plaje...pentru alt tip de nudism...ca cel casnic sau in natura...deocamdata nu cred ca e cazul sa vorbesc. Referitor la mentalitati, citeam un profil pe truenudist.com unde o doamna spunea cu mandrie ca este a treia generatie de nudisti din familie si era fericita ca si copii ii calca pe urme...trageti singuri concluziile!

Cred ca pana nu incerci nu poti sa-ti dai seama despre cum este si despre confortul nudismului.

Multa lumea spune ca "ce mai conteaza o bucata de slip" si "nesimtitii astia" dar cred ca este specific omului si in special romanului sa barfeasca si sa fie rautacios fara sa fie informat.

Locurile sunt mai putine si pentru ca nu suntem organizati si ne retragem mereu pana nu o sa mai existe nici un loc dar bine ca Ungaria este aproape.

Sau poate o sa ne multumim cu putinele locuri pentru nudism din Romania ( daca nu renunta si respectivii la ele, locuri si asa ciudate )

www.ronudism.com pt locuri nudism in Romania

"www.ronudism.ro"

Un articol interesant...despre ce inseamna mobilizare pentru a castiga o bucatita de plaja!...

http://blogs.browardpalmbeach.com/juice/2011/01/nudist_delray_beach_clothing_optional.php

Nudist pentru ca asa spargem si distrugem din fariseismul ce ne inconjoara, pentru ca asa avem senzatia de libertate deplina, pentru ca asa aruncam tabuurile la gunoi. Goliciunea nu este indecenta, razboiul, lupta fraticida, ura, furtul, minciuna sunt indecente. Un domn sau o doamna care stau goi nu au cum sa atace bunul simt, nu au cum sa provoace dezgust, nu au cum sa intrige, dar stirile de la ora 5 ar trebui sa o faca. Din pacate traim intr-o societate in care lucrurile stau exact invers, dar care incet - incet invata si aceste valori.

De ce nudism? Ptr. ca asa ne place si nu e nimic rau in asta! De ce unii oamenii se imbraca numai in trening fie ca-i vara sau iarna? Cat despre mentalitatea romanilor nici nu vreau sa mai comentez. Problema noastra este ca nu avem plaja recunoscuta ca fiind pt. nudisti, celor care nu le place sa nu calce pe acolo.

Stiu ca exista un semn la Costinesti la Epava "PLAJA NUDISTI" sau ceva de genul. Prin poze era indoit :) si cand am mers eu vara trecuta, nu am mai vazut deloc. Cred ca asta este singurul lucru vazut in Romania :)

"www.ronudism.ro"

da era singurul semn din romania cred ,dar era in 2009 in 2010 nu cred ca mai era sau nu l-am vazut eu

Pentru ca este un pas spre eliberare;

Pentru ca iti permite sa experimentezi senzatii unice;

Pentru ca iti permite sa privesti in interior dintr-o perspectiva deosebita;

Este un pas important, dar este doar un pas, nu o tinta in sine!

De multa vreme imi placea sa fac plaja in locuri mai retrase, mai putin inghesuite. Fara vanzatori ambulanti, muzica, calcare in picioare.Si, intr-o buna zi de vara, fiind pe o plaja chiar pustie, n-am mai vazut sensul de a purta acel slip strans si incomod.De atunci am ramas la nudism (mai port slip doar in rarele ocazii cand merg la plaja cu lume care nu paractica nudismul).

Pentru senzatia de libertate Cool Doar cine incearca poate sa simta.

Pentru faptul ca treci peste toate inhibitiile si nu mai tii cont ca nu esti chiar fotomodel ci o persoana normala chiar cu vreo doua kg. in plus

SORINE, STII CA MA BAG IN VORBA F RAR , DAR :- vezi cu majusc :

Multa lumea spune ca "ce mai conteaza o bucata de slip" DOAR CA E CA SI CUM AI BEA BERE DIN PAHAR DE TUICA SAU AI ALERGA IN SPATELE AUTOBUZULUI CA SA ECONOMISESTI BANII DE BILET , ADICA - YUK ...si "nesimtitii astia" dar cred ca este specific omului si in special romanului sa barfeasca si sa fie rautacios fara sa fie informat. E PROBLEMA      LOR    NU A NOASTRA CE CRED EI.

Locurile sunt mai putine BA SUNT DESTULE , DOAR TRE SA LE IDENTIFICI, MALURI DE APE , POIENI SI UNDE DOAR VISEZI ... CAUTATI, SI MERGETI, FRATILOR ...si pentru ca nu suntem organizati si ne retragem mereu pana nu o sa mai existe nici un loc dar bine ca Ungaria este aproape.

Sau poate o sa ne multumim cu putinele locuri pentru nudism din Romania ( daca nu renunta si respectivii la ele, locuri si asa ciudate ) OK OK , PENTRU CAND E SA IESIM CU GASCA, NE UNIM FORTELE SI GASIM LOCURI PENTRU 10 FAMILII SAU 2O !!

TIMP  FRUMOS SA AVETI, DRAGILOR.

www.ronudism.com pt locuri nudism in Romania

Nu eu am ales sa fiu gol. Asa m-am nascut. Din natura primim aceasta "inzestrare", de restul se ocupa altii. Bineinteles, odata cu delimitarea noastra de lumea animalelor, am ales si imbracamintea, dar odata cu evul mediu ne-am delimitat si de a gandii liber.

De ce imi place sa fiu gol ? Pentru ca astfel ma simt cel mai aproape de natura. Ma simt liber, fara sa fiu incatusat de limitariile acestei lumi care este preponderent despartita intre cei cu moralitate si cei fara (si bineinteles cei care se cred apartinand primei categorii se cred indreptatiti sa decida cine este moral si cine nu Laughing).

Oricum, libertatea noastra tine pana la limita libertatii altui individ! Aici intervine acea problema cand modificarea gandirii celuilalt trebuie sa fie SI o preocupare a noastra. Daca reusim sa schimbam perceptia asupra nudismului, nudistilor in ochii conationalilor nostri care simt nevoia de a se acoperi cu textile in orice imprejurare, vom castiga si o largire a libertatii noastre, fara sa incalcam libertatea altuia.

Poate ca am divagat de la obiectul acestui post, dar sa-mi iertati aceasta divagatie, MA SIMT LIBER!

Salut sunt un tip nou aici si am facut nudisti 2 ani in Germania la sauna si mi-a placut foarte mult si acum pot sa spun ca as face mereu si duc foarte mult doruuu  de sauna de acolo. Si imi place sa cunosc oameni noi sa ma in prietenesc cu ei!

M-am îndrăgostit de nudism, imi place sa dorm dezbracat ,imi place sa fac nudism mereu..

Pentru libertatea pe care o simti !